سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۷
October 16, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


چند خبر ویژه از مطبوعات جمهوری آذربایجان

۲۹ فروردین ۱۳۹۳       ۱۴:۰۸       2/297     

 حسن بهشتی پور

برخورد ایران نسبت به جمهوری آذربایجان صمیمی نیست

پرتال خبری «آخار .آذ»، مورخ 27/01/93 :

" صدر الدین سلطان " کارشناس سیاسی آذربایجانی در مورد سفر الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان و سفر ذاکر حسن اف وزیر دفاع این کشور به ایران گفت: «تا زمانی که حقوق ترک های آذربایجان جنوبی در ایران تأمین نشده است، مسایل اساسی بین ایران و جمهوری آذربایجان حل نخواهد شد. سفر رئیس جمهور آذربایجان به ایران، نشانه حسن نیت رئیس جمهور این کشور نسبت به ایران بوده است. با انجام این سفر دولت آذربایجان نشان داد که علاقمند به برقراری روابط نزدیک با همسایگان است. فکر می کنم که دولت آذربایجان نیز منتظر اخذ چنین موضعی از سوی ایران است. ولی مطمئن نیستم که ایران تا آخر موضع صمیمانه ای نسبت به جمهوری آذربایجان اتخاذ کند.»

این کارشناس در مورد افتتاح دانشگاه به زبان آذربایجانی در تبریز و تعیین وضعیت حقوقی دریای خزر در پی سفر رئیس جمهور آذربایجان به ایران گفت: «افکار در رابطه با افتتاح دانشگاه به زبان آذربایجانی در تبریز مشابه موضوع افتتاح کنسولگری ما در این شهر است. پس از این که جمهوری آذربایجان استقلال خود را به دست آورد، ایران طی 15 سال اجازه افتتاح کنسولگری در تبریز را نداد. حتی پس از این که " عین اله مدتلی " به سمت کنسول جمهوری آذربایجان در تبریز منصوب شد، مجبور بود مدتی در سفارتخانه جمهوری آذربایجان در تهران فعالیت کند. ایران طی مدت طولانی امکانات عادی را برای فعالیت وی در تبریز فراهم نکرد. از این منظر، معتقدم که ایران طی مدت طولانی مسأله افتتاح دانشگاه به زبان آذربایجانی در تبریز را مورد بحث قرار خواهد داد، ولی فکر نمی کنم که با آن موافق باشد. اما در مورد مسأله تعیین وضعیت حقوقی دریای خزر می توان ادعا کرد که این ایران است که در رابطه با این مسأله مشکل تراشی می کند. علیرغم اظهارات خوش بینانه از سوی ایران، به نظرم، این مسأله نیز در آینده نزدیک حل نخواهد شد. زیرا اگر تا به حال، ایران مانعی برای حل این موضوع ایجاد می کرد، ولی اکنون روسیه و ترکمنستان می توانند مانع تراشی کنند.»

گاز ایران از طریق جمهوری آذربایجان به غرب منتقل نخواهد شد

روزنامه «بیزیم یول»، مورخ 27/01/93 : " آذر قاسملی " کارشناس سیاسی آذربایجانی در مصاحبه با روزنامه «بیزیم یول» گفت: «سفر الهام علی یف رئیس جمهور آذربایجان و سایر مقامات این کشور به ایران بار دیگر نشان می دهد که دولت آذربایجان از فشار غرب و روسیه نگران است. به همین دلیل، دولت آذربایجان روابط خود با ایران را ترمیم می کند که زمانی که با فشارهای غرب و روسیه مواجه شود، حداقل تهدیدات احتمالی از سوی تهران وجود نداشته باشد.»

این کارشناس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور آذربایجان در تهران مبنی بر این که انتقال گاز ایران توسط خط لوله «تاناپ» و «تاپ» به اروپا مورد مذاکره قرار گرفته است، گفت: «این مسأله می تواند مورد مذاکره قرار گیرد، ولی فکر نمی کنم که این پروژه تحقق پیدا کند. جمهوری آذربایجان هرگز نمی تواند تحریم های غرب علیه ایران را نقض کند. از این منظر، انتقال گاز ایران از طریق جمهوری آذربایجان امکان پذیر نیست. در صورت لغو تحریم های غرب علیه ایران، گاز ایران از طریق ترکیه به غرب منتقل خواهد شد. باید ذکر شود که ترمیم روابط بین ایران و غرب، اهمیت جمهوری آذربایجان در منطقه را به طور جدی کاهش خواهد داد. این امر مطابق با منافع جمهوری آذربایجان نیست. از طرف دیگر، اگر غرب نیازی به گاز ایران داشته باشد، این گاز را از طریق جمهوری آذربایجان نخواهد خرید.»

رؤسای جمهور سابق 32 کشور به آذربایجان می آیند

سایت روزنامه «ینی مساوات»، مورخ 27/01/93 : این سایت به نقل از پرتال خبری «لنت .آذ» گزارش داد: دومین نشست جهانی جوامع باز در 28 و 29- ام آوریل 2014 با همکاری کمیته دولتی امور مهاجرین باکو، مرکز بین المللی نظامی گنجوی و باشگاه مادرید، آکادمی جهانی علوم و فرهنگ، سازمان ملل متحد، کتابخانه اسکندریه و سایر سازمان ها در باکو برگزار می شود. در نشست بین المللی جوامع باز در سال های 2015 و بعد از آن، که به منظور بررسی برنامه های توسعه پایدار جهانی اختصاص می یابد از 57 کشور بیش از 200 فعال سیاسی و اجتماعی شرکت خواهند کرد.

در میان دعوت شدگان، نام سران سابق 32 کشور جهان وجود دارد. به طوری که در این نشست رئیس جمهور سابق لیتوانی، نائب رئیس مرکز بین المللی نظامی گنجوی، معاون اول باشگاه مادرید، رئیس کتابخانه اسکندریه و سران سابق کشورهای بلغارستان، صربستان، رومانی، مولداوی، قیرقزستان، اسرائیل و بعضی از کشورها شرکت خواهند کرد و موضوعاتی از قبیل قلمرو و مبانی این جوامع، پشتوانه های اقتصادی، کاربست های این جوامع در حل موضوعات مناقشه برانگیز، به کارگیری مدیریت چند جانبه و سازماندهی شده برای تأمین روند توسعه پایدار و غیره در دستور کار این نشست قرار می گیرد. همچنین در مذاکرات این اجلاس مسایلی از قبیل به کارگیری سیاست های رشد اقتصاد داخلی، تحصیل با کیفیت، ایجاد فرصت های مساوی برای خدمات اجتماعی، تقویت نقش زنان در جامعه و موضوعاتی از این قبیل مورد توجه قرار می گیرد.

در این نشست همچنین برای نایل شدن به توسعه پایدار، در مورد نقش منابع طبیعی و مرزهای جهانی، یکپارچگی بین فن آوری های پاک و انرژی سبز و غیره برنامه ریزی لازم به عمل خواهد آمد.

خاطر نشان می شود اولین جلسه " دومین نشست جهانی جوامع باز " در روزهای 6 و8-ام ماه می سال گذشته در باکو برگزار گردید

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top