چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
December 12, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


هشدار به خانواده ها: مسمومیت با سرب تریاک

۲ مهر ۱۳۹۶       ۱۶:۴۸       27/29572     
 یک فوق تخصص گوارش و کبد در مازندران نسبت به افزایش مسمومیت با سرب تریاک در این استان به استناد مراجعات منجر به بستری شدن در بیمارستان هشدار داد.

 به گزارش پارس فارس، دکتر سید حسن عابدی گفت: تعداد بیماران بستری با مسمومیت سرب در این بیمارستان و دیگر بیمارستان ها بویژه از سن 35 سال به بالا رو به افزایش و این زنگ خطری برای تمامی اقشار جامعه است .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اظهار این که مسمومیت سرب هنگامی رخ می دهد که مقدار سرب در خون بالا برود ، افزود : بی اشتهایی ، تهوع ، ضعف ، بی حالی و تشنج از علائم مسمومیت حاد با سرب است که ممکن است به آسـیب مغـزی و آسـیب برگشـت پـذیر کلیه نیز منجر شود و علایم گوارشی و افتادگی مچ دست، افزایش فشار خون و نقرس نیز ممکن است در اثر تماس مزمن با سرب اتفاق بیفتد.

وی علائم مسمومیت مزمن با سرب در کودکان را هم شامل کاهش وزن ، ضعف و کم خونی برشمرد و ادامه داد : تغییرات در رفتار و برخـورد اجتمـاعی در کودکان نیز می تواند از علایم اولیه مسمومیت به شمار رود.

سرب امروزه به عنوان یکی از پرمصرف ترین فلزات در صنایع مختلف و همچنین به عنوان یک سم بالقوه مطرح است . منابع سرب بسیار متنوع هستند و در باطریسازی ، تعمیر رادیاتور ماشین ، مشاغل صنعتی ، هوا ، آب ، خاک ، رنگ ها و کنسرو مواد غذایی وجود دارند.

** آغشته کردن مواد مخدر به سرب

این استاد دانشگاه نسبت به ناشناخته بودن مسمومیت با سرب از طریق مصرف مواد مخدر هشدار داد و گفت : نکته ای که کمتر مورد توجه قرار می گیرد و متاسفانه اخیرا مـواردی از آن مشـاهده شـده ، مسـمومیت بـا سـرب در مصـرف کننـدگان مـواد مخـدر است که بر اثر افزودن سرب به هروئین ، تریاک و آمفتامین ها به منظور افزایش وزن این فرآورده ها چه در مصـرف خـوراکی یـا وریدی ایجاد می شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد افزود : در صورتی که معتادان با علایمی نظیر ، درد شکمی، تهوع، استفراغ، دردهای ناحیه کمر و پا، ضعف، کاهش وزن و بی اشتهایی مراجعه کنند ، باید تشخیص افتراقی مسمومیت با سرب در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد : همه گیری مسمومیت با سرب در بین مصرف کنندگان تریاک و مواد مخدر در همه استان های کشور به نوعی اتفاق افتاده است و بیشتر کسانی که با علائم مسمومیت با سرب به بیمارستان ها مراجعه می کنند ، مصرف کننده تریاک آن هم به شیوه خوراکی هستند.

این پزشک گفت : افزودن سرب به تریاک و دیگر مواد مخدر بسیار خطرناک است و علاوه بر مسمومیت حاد، باعث افزایش شدید عوارض و حتی مرگ و میر می شود و صدمات جبران پذیر ی را متوجه افراد و جامعه می کند.

عابدی اضافه کرد : در سنجش آزمایشگاهی تریاک های موجود در بازار مشخص شد که مقادیر زیادی سرب در آن ها وجود دارد و قاچاقچیان با مقاصد سودجویی و سنگین تر شدن تریاک این فلز را به آن می افزایند.

وی گفت : معتادان به تریاک خوراکی با بلعیدن مقادیری از این مخدر آلوده به سرب با مشکلات جدی از جمله دل دردهای شدید، بروز کم خونی، رسوب سرب در استخوان ها و دردهای شدید مفاصل، زخم و خارش در پوست و اندام ها مواجه می شوند و در برخی موارد عوارض عصبی و فلج از ناحیه مچ دست و پا نیز مشاهده شده است.

فوق تخصص گوارش و کبد بیان داشت : این‌که مصرف خوارکی منبع آلودگی است ، به این معنی نیست که در مصرف تدخینی این تریاک‌ها منجر به مسمومیت نمی‌شود ، چرا که مواردی از مسمومیت ناشی از مصرف تدخینی تریاک هم گزارش شده است، اما مصرف خوراکی تریاک به دلیل این‌که جذب گوارشی بالایی دارد، عوارض و علایم مسمومیت هم خیلی سریع نمایان می‌شود، اما در سایر شیوه‌های مصرف در زمان طولانی‌تری علایم مسمومیت بروز می‌کند.

** سبزی ها و میوه ها به عنوان پادزهر


وی با اشاره به اینکه برای حذف سرب بهترین خوراکی که می توان استفاده کرد، سبزی ها و میوه ها و مکمل ویتامین سی است، گفت : چون مصرف مواد مخدر به صورت استنشاقی است ریه را درگیر می کند در نتیجه ویتامین سی بسیار مؤثر برای دفع سرب ناشی از آن است و مصرف شیر و لبنیات نیز برای دفع سمومی که بر گوارش اثر سوء داشته مؤثر است.

عابدی افزود : بدن انسان روزانه به سه میلی گرم سرب نیاز دارد ، اما اگر یک معتاد بخواهد یک گرم تریاک مصرف کند ، 500 میلی گرم (نیم گرم) سرب به بدنش وارد می شود که این موضوع بسیار خطرناک است ، چون میزان سربی که وارد بدنش می شود 150 برابر بیشتر از حد معمولی می شود.

وی ادامه داد : در صورتی که تریاک و دیگر مواد مخدر سرب داشته باشد برای مادرانی که نوزاد شیرخواره دارند به مراتب بسیار خطرناک تر است تا حدی که اعلام شده برای این کودکان و نوزادان شش برابر خطرش بیشتر است.

استان مازندران بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون 54 هزار معتاد تحت مراقبت و در حال ترک دارد که هشت درصد آنان را بانوان تشکیل می دهند.
لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top