دوشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۸
March 25, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


ایران برنده ی این آشفته بازار است؟

۲۹ فروردین ۱۳۹۳       ۱۳:۴۷       2/291     
خبررسانی پارس: بحران اوکراین همچنین ممکن است بر مذاکرات جاری بین المللی بر سر برنامه هسته ای این کشور تاثیر بگذارد ، چرا که مسکو به طور سنتی همواره حامی اصلی ایران بوده است. نمایندۀ روسیه در مذاکرات بین ایران و1+5 ، سرگئی لابروف، معاون وزیر امور خارجه، در ماه گذشته اشاره کرد
 کشورهای اروپایی در هفته های اخیر روشن ساخته اند که به لطف جدی ترین آزمون روابط اتحادیه اروپا و روسیه طی سال ها ، دیگر به دنبال کاهش وابستگی خود به واردات گاز طبیعی از روسیه هستند.
 همانگونه که اقتصاددان چند روز پیش اشاره کرده اند، " به احتمال زیاد به جریان خط لوله جنوبی روسیه لطمه های فوری وارد می شود"، خط لوله ای که قرار بود اوکراین را دور بزند و گاز روسیه را از طریق دریای سیاه به اروپا برساند. این خبر برای پروژه هایی مانند خط لوله ترانس آدریاتیک خبر خوبی است، این خط لوله قرار است تا سال 2018 تکمیل شود و گاز را از قفقاز و از طریق ترکیه به اروپا برساند و ، روسیه را از این معادله حذف کند وچنانچه روند گرم شدن فعلی روابط دیپلماتیک ادامه یابد ،می تواند خبر خوبی برای ایران نیز باشد. این بخش که دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را در خود جای داده ، پس از سال ها تحریم ، توسعه نیافته باقی مانده است.
به گزارش بولتن نیوز، محمد رضا نعمت زاده وزیر بازرگانی ایران اعلام کرد: "ایران باید به عنوان شریکی قابل اعتماد برای تامین گاز طبیعی اروپا تلقی شود " و ادعا کرده که دولت به دنبال خط لوله ای برای انتقال گاز جنوب ایران به ترکیه است.
بحران اوکراین همچنین ممکن است بر مذاکرات جاری بین المللی بر سر برنامه هسته ای این کشور تاثیر بگذارد ، چرا که مسکو به طور سنتی همواره حامی اصلی ایران بوده است. نمایندۀ روسیه در مذاکرات بین ایران و1+5، سرگئی لابروف، معاون وزیر امور خارجه، در ماه گذشته اشاره کرد که " ما نمی خواهیم از این مذاکرات به عنوان عاملی برای بازی و بالا بردن سهم خود استفاده کنیم، اما اگر آنها ما را به زور وارد اینکار کنند، ما نیز دست به اقدامات تلافی جویانه می زنیم."
1+5 ، اینجا و آنجا، نشانه هایی از بروز نوعی جبهه متحد در مورد تحریم ها و برنامه هسته ای ایران به نمایش گذاشته است و هر نوع دو دستگی و عدم یکپارچگی در این جبهه، به احتمال زیاد در روند پیشبرد این مذاکرات به نفع ایران خواهد بود.
روسیه و ایران حتی بطور آزمایشی در مورد قرارداد تجارت گاز بحث کرده اند، قراردادی که به گفتۀ ایالات متحده مغایر با شرایط قرارداد موقت هسته ای با ایران است.
ایران و آمریکا در حال حاضر درگیر نزاعی بر سر تصمیم آمریکا مبنی بر عدم اعطای ویزا به سفیر انتخابی تهران به سازمان ملل متحد هستند، فردی که در ماجرای گروگان گیری 1979در سفارت آمریکا دست داشته است. به تصورمن اگر روسیه در حال حاضر چندان توجه همگان را به خود جلب نکرده، این امر می تواند هم برای رسانه ها و هم در کاپیتول هیل، داستان بسیار بزرگتری به دنبال داشته باشد.
اگر ایران به نوعی از این شبیه بودن به دومین کشور در فهرست کشورهایی که تهدیدی برای اتحادیه اروپا و آمریکا تلقی می شوند، بیرون بیاید و بتواند همزمان روابط نسبتا دوستانه خود را با روسیه نیز حفظ کند ( دولت ایران با جدیت تمام درمورد این بحران اعلام موضعی نداشته است) ، ممکن است بتواند یکی از برندگان این آشفته بازار باشد.
لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top