چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸
October 23, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


کمالوندی در جمع خبرنگاران:

همکاری با چینی ها طبق زمان بندی اعلام شده در حال پیشرفت است

۱۲ شهریور ۱۳۹۶       ۱۹:۴۷       28/28085     
 سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی در جریان بازدید اصحاب رسانه از مجتمع راکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب گفت: همکاری ما با چینی ها طبق زمان بندی اعلام شده در حال پیشرفت است.  

 

به گزارش پارس فارس، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی در جریان بازدید اصحاب رسانه از مجتمع راکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هدف از بازدید دو روزه اصحاب رسانه از تاسیسات هسته ای نطنز و راکتور آب سنگین خنداب آشنایی آن ها با فعالیت‌های هسته ای ایران بود. دوستان اینجا توسعه فعالیت‌های ما را دیدند.  

وی با بیان اینکه خبرنگاران در این بازدید مراحل ساخت بازطراحی راکتور جدید با اراک را دیدند افزود: آن ها در این بازدید متوجه شدند که همکاری ما با چینی ها طبق زمان بندی اعلام شده در حال پیشرفت است.  

این مقام عالی رتبه سازمان انرژی اتمی افزود: نکته مهم این است که افکارعمومی متوجه بشوند که برخلاف آنچه در خارج از کشور گفته می‌شود فعالیت‌های هسته ای ایران متوقف نشده و به کار خواهد ادامه می دهد.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت راکتور آب سنگین همدلی اراک چیست و در صورتی که اجرای برجام متوقف شود، پاسخ ایران چه خواهد بود؟ تصریح کرد: در ارتباط با کارخانه آب سنگین خنداب همانطور که قبلا هم گفتم این کارخانه چند سال است که ساخته و معمولا عمر مفید کارخانه های آب سنگین ۳۰ الی ۴۰ سال است و به تدریج برخی از آنها در حال خارج شدن از مدار است. البته برخی از کشورهای تولید کننده آب سنگین به فکر راه اندازی کارخانه‌های جدید هستند.

وی با بیان اینکه مهم آن است که وارد حوزه فرآورده های آب سنگین همچون دوتره ها شده‌ایم که دارای کاربری های پزشکی، دارویی و کاربری های دیگر هستند، خاطرنشان کرد: ما در وضعیت بازگشت پذیری بین یک تا یک سال و نیم می‌توانیم به زمان قبل از برجام بازگردیم اما نه هدف ما این است و نه حتی چنین چیزی در مسیر بر هم خوردن برجام به وجود خواهد آمد، چراکه طرف مقابل هم می‌داند ادامه برجام برای آن ها فوایدی دارد.

کمالوندی با تاکید بر اینکه این بخش از طراحی راکتور که جزییات را نیز شامل می‌شود، حدود دو سال به طول خواهد انجامید، بیان کرد: برنامه ما این است که با جلوتر رفتن طراحی تفصیلی، کار اجرایی را نیز آغاز کنیم.

معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کار ساخت راکتور مدرن اراک ظرف ۴ تا ۵ سال به پایان خواهد رسید، یادآور شد: اگر نگوییم از برنامه زمانبندی جلو هستیم حداقل عقب هم نیستیم و کارها طبق برنامه پیش می‌رود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه دلیلی برای بازگشت به گذشته نمی‌بینیم، ابراز کرد: کار طراحی اولیه راکتور آب سنگین خنداب اراک انجام شد و از مرداد ماه در حال انجام طراحی تفصیلی آن هستیم که جواب و تایید طرف چینی را هم از این مرحله گرفته‌ایم و فکر می کنیم بر اساس برنامه زمانبندی شده ان شا الله این کار را انجام خواهیم داد.

 

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top