پنجشنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
August 22, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


در بنای آرامگاهی حسن آباد الموت غربی سفال‌های اشکانی و ساسانی کشف شد

۱۲ مرداد ۱۳۹۶       ۰۹:۳۵       41/25759     
 کاوش‌های باستان شناسی در بنای آرامگاهی حسن آباد الموت غربی به شناسایی سفال‌های عصر آهن، اشکانی، ساسانی و صدر اسلام منجر شد. 

 

به گزارش پارس فارس، کامبیز کبیری - سرپرست کاوش برای خواناسازی، حفاظت و مرمت بنای چهار طاقی حسن آباد الموت اظهار داشت: با توجه به نحوه گوشه سازی؛ طاق شبدری تند ورودی و داده‌های سفالی، احتمالا این اثر  مربوط به حکام محلی آل جستان در قرون اولیه اسلامی است.

این باستان شناس افزود:  از آنجا که این اثر در یک بافت کاملا گورستانی از هزاره دوم پیش از میلاد تا عصر حاضر ساخته شده است؛ به دست آمدن سفالهای خاکستری عصرآهن؛ سفال قرمز قهوه ای اشکانی و سفال‌های بدون لعاب ساسانی ـ صدر اسلام در خلال آواربرداری اطراف و داخل بنا (در حین خواناسازی) مایه شگفتی نیست. 

به گفته وی بنای سنگی موسوم به چهارطاقی حسن آباد در بخش الموت غربی؛ آرامگاهی بر فراز یک ماهور مشرف به روستایی به همین نام است.

کبیری گفت: به علت کندوکاوهای متعدد؛ در داخل بنا هیچگونه سردابه و یا گودال تدفینی شناسایی نشد.

وی افزود: نقشه اثر به شکل مستطیلی با یک گنبد رک بر قاعده بیضوی(کمبیزه) و یک ورودی به ارتفاع 140 سانتی متر در جهت جنوب غربی است.

به گفته این باستان شناس،  هم اکنون مرمت اثر با کف سازی داخل و خارج آن (با سنگ‌های رودخانه ای وگچ¬کوره) در حال انجام است.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop