سه شنبه، ۶ فروردین ۱۳۹۸
March 26, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


همسویی اروپا و روسیه مقابل بدعهدی آمریکا در برجام

۲۴ تیر ۱۳۹۶       ۲۳:۴۰       28/24116     
  دفاع مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق هسته ای و موضع قاطع روسیه در حمایت از برجام موضوعی بود که در دومین سالگرد این توافق مورد توجه رسانه های عربی قرار گرفت. این رسانه ها بازگشت ایران به جایگاه واقعی در اقتصاد انرژی و نیز بروز چشم اندازهای روشنِ پیشرفت و گسترش روابط خارجی را از مهمترین دستاوردهای برجام عنوان کردند.

 به گزارش پارس فارس، «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه بیستم تیرماه در کنفرانس خبری با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در بروکسل، بار دیگر از توافق هسته ای دفاع و بر ضرورت ادامه اجرای کامل آن از سوی همه طرف ها از جمله آمریکا تاکید کرد. موگرینی گفت برجام متعلق به جامعه جهانی است و اجرای کامل آن را تضمین خواهیم کرد. 
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار و گفت وگو با وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت: من با اعداد و ارقام تجارت و سرمایه گذاری سخن می گویم. پس از برجام مبادلات تجاری ما با ایران افزایش یافته و این روند ادامه خواهد یافت. 
وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا در دفاع از برجام متحد است، درباره مواضع واشنگتن در قبال برجام اظهار داشت: آمریکا در حال مرور سیاست خود است و به آن احترام می گذاریم اما برجام متعلق به یک کشور نیست، متعلق به جامعه بین المللی و مورد تایید شورای امنیت است و مسوولیت داریم اجرای کامل آن توسط همه طرف ها را تضمین کنیم. 
همزمان با فرارسیدن دومین سالروز توافق هسته ای، رسانه های عربی به تحلیل مواضع و عملکرد طرف های توافق هسته ای پرداختند. در ادامه، به مهم ترین محورهای تحلیلی برخی رسانه های عربی در این باره نگاهی خواهیم داشت.

** همسویی روسیه و اروپا در پایبندی به برجام
تارنماهای شبکه خبری «اسپوتنیک» روسیه، «البدیل» مصر، خبرگزاری رسمی کویت «کونا» و روزنامه «تشرین» سوریه، از پایبندی ایران، کشورهای اروپایی و روسیه به توافق هسته ای نوشتند. 
به نوشته تارنمای شبکه خبری اسپوتنیک، فدریکا موگرینی امکان همسویی اتحادیه اروپا با روسیه را برای رویارویی با برخی طرح های «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا درباره مسائل بین المللی به ویژه توافق هسته ای دور از ذهن ندانست. به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال» موگرینی گفت برخی مسائل وجود دارد که ممکن است کشورهای اروپایی و روسیه درباره آن موضع یکسانی را در پیش گیرند. توافق هسته ای، مسائل و مشکلات خاورمیانه و نقش آمریکا در این مسائل از جمله این موضوع ها است.
به نوشته روزنامه تشرین، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته مسکو و کشورهایی که در مذاکرات برای توافق هسته ای ایران همکاری کردند همه تلاش خود را برای اقناع واشنگتن بر اینکه جایگزینی برای برجام وجود ندارد، به کار برده اند. توافق هسته ای به سود ایران، امنیت و ثبات منطقه ای و جهانی است. 
به گفته ریابکوف، مسکو با هرگونه تلاشی برای بازنگری و تفسیر دوباره توافق هسته ای مخالف است و توافق هسته ای را متعادل و مثبت می داند. او اقدام های آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ برای تحریم ایران را مغایر با روح توافق هسته ای برشمرد.
به نوشته خبرگزاری رسمی کویت، «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس هم در سخنرانی خود به مناسبت دومین سالگرد توافق هسته ای گفت این توافق امنیت جهانی را تقویت کرد. توافق همه طرف ها الگویی است که اگر اعضای جامعه بین الملل با هم همکاری نمی کردند به دست نمی آمد. انگلیس و جامعه بین الملل برای تضمین موفقیت آن و تحقق دستاوردهای واقعی برای امنیت جهانی و جلوگیری از گسترش سلاح های کشتار جمعی تلاش خواهند کرد.
به نوشته تارنمای البدیل، پیش از این ترامپ توافق هسته ای را از بدترین توافق ها به شمار آورده بود و گفته بود قصد دارد آن را لغو کند. اما به نظر می رسد این کار آسان نخواهد بود. تهران به توافق هسته ای پایبند است و آن را یک توافق بین المللی می داند که نمی توان آن را نادیده گرفت. افزون بر این، کشورهای اروپایی هم خواستار پایبندی به توافق هسته ای هستند و در این زمینه با آمریکا همنوا نیستند.

** تقویت روابط ایران با کشورهای جهان پس از توافق هسته ای
تارنمای البدیل مصر و روزنامه «النهار» لبنان، «الیوم السابع» مصر و «الغد» اردن در بخشی از گزارش های خود با اشاره به پایبندی ایران به توافق هسته ای، دستاوردهای ایران به رغم سنگ اندازی های آمریکا در مسیر اجرایی شدن برجام را برجسته کردند.
به نوشته تارنمای البدیل، در برابر پایبندی های ایران به توافق هسته ای، دیگر طرف توافق هم تعهد دادند همه تحریم ها از جمله تحریم های سازمان ملل از پیش روی ایران برداشته شود. به طور موازی با گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به توافق هسته ای، آمریکا و اتحادیه اروپا هم قرار بود هیچ تحریم جدیدی علیه ایران وضع نکنند و همه طرف های توافق به متن این توافق پایبند باشند و هیچ اقدامی برای ضربه زدن به توافق و اهداف آن انجام ندهند. 
مقام های ایران توافق هسته ای را رویدادی بسیاری مهم به شمار آورده اند که ایران به واسطه آن توانست به 120 میلیارد دلار از اموال مسدود شده خود دسترسی یابد. در شرایطی که بهای نفت کاهش پیدا کرده بود این توافق در شرایط و زمان خوبی صورت گرفت زیرا توافق هسته ای سه برابر شدن صادرات ایران را به دنبال داشت. همچنین منافع کشورهای اروپایی در دوستی با ایران و نهادهای اقتصادی ایران بود. بسیاری از هیات های اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه، انگلیس پس از توافق برای همکاری با ایران راهی تهران شدند. پس از این توافق صفحه جدیدی از روابط میان کشورهای اروپایی و ایران گشوده شد. افزون بر این، توافق هسته ای روابط ایران را با بسیاری از کشورهای تقویت کرد.
به نوشته روزنامه النهار، باقی ماندن تحریم های آمریکا، بانک و شرکت های بین المللی را از وارد شدن به تعامل با ایران می ترساند. با این وجود شرکت توتال فرانسه توافق نامه ای با ارزش 4,8 میلیارد دلار برای توسعه میدان گازی با ایران امضا کرد.
روزنامه الغد نوشت: از زمان برداشته تحریم ها از ایران، توتال سومین شرکت بزرگ فرانسوی است که با ایران قرار داد امضا کرد. پیش از این نیز شرکت های خودروسازی «بی اس ای» و «رنو» با ایران وارد تعامل شده اند.
به نوشته روزنامه الیوم السابع، پس از امضای توافق هسته ای دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و راهبردی بسیاری نصیب ایران شد. با اجرایی شدن توافق هسته ای شرکت های تجاری بزرگ اروپایی به سرعت راهی ایران شدند و ده ها توافقنامه تجاری با ایران امضا کردند که آخرین آن، توافق برای توسعه مرحله یازدهم میدان گازی پارس جنوبی بود؛ توافقی که میان ایران و شرکت توتال فرانسه امضا شد.
به نوشته الغد، با توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 بخشی از تحریم های بین المللی از ایران برداشته و زمینه برای سرمایه گذاری خارجی و رشد اقتصادی ایران فراهم شده است. در این فضا دولت ایران به ریاست «حسن روحانی» برای جذب سرمایه در بخش های انرژی در جهت توسعه بسیاری از طرح های نفتی، گازی و پتروشیمی تلاشی گسترده را به کار بسته است.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop