چهارشنبه، ۲۱ آذر ۱۳۹۷
December 12, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


پژوهشکده تحول علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی

۳۰ خرداد ۱۳۹۶       ۱۳:۰۰       41/22164     
 مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: پژوهشکده تحول علوم انسانی با محوریت فضای دانشگاهی و حوزوی در این دانشگاه راه اندازی می شود.

 به گزارش روز سه شنبه پارس فارس از دانشگاه علامه طباطبایی، حجت الاسلام صادق اکبری اقدم اظهار داشت: در حوزه علوم انسانی موج‌سازی، گفتمان‌سازی و استفاده از ظرفیت درونی دانشگاه را گام اول قرار داده ایم و راهبردها را با رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس دانشگاه علامه طباطبایی مطرح کردیم.
وی به موافقت مسئولان شورای عالی تحول علوم انسانی با تاسیس پژوهشکده تحول علوم انسانی در فضای دانشگاهی و حوزوی در دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد و برگزاری سلسله نشست های تحول علوم انسانی در این دانشگاه را در راستای توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری برشمرد.
اکبری اقدم خاطرنشان کرد: علوم انسانی برای اینکه برای دولت‌مردان و مسئولان پشتوانه باشد، باید به یک رشد، بلوغ و جایگاه ویژه برسد تا نقش آفرینی کند.

** لزوم تدوین الگوی بومی در حوزه علوم انسانی
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به ضرورت تدوین الگوهای بومی در حوزه علوم انسانی گفت: در این حوزه همه به دنبال الگو می‌گردند و الگوهای موجود هم بیشتر غربی است و تولید مباحث و محتوای آنها در غرب شکل گرفته است.
اکبری اقدم تاکید کرد: با وجود پشتوانه فرهنگی در جامعه اسلامی، مجبوریم انواع مدل‌های مطرح غربی در زمینه‌های مختلف تجارت، اقتصاد و مباحث نظامی مدیریتی را در سازمان‌های فرهنگی خود پیاده کنیم که این الگو بومی و دینی نیست.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به نخبگان و مسئولان دانشگاهی و حوزویان‌ در خصوص ورود جدی به بحث تحول علوم انسانی، افزود: نمی‌خواهیم پسوند اسلامی به سرفصل‌ها بچسبانیم و معتقدیم تحول طی یک شب به وجود نمی‌آید.

** علوم انسانی نیاز به زایش درونی دارد
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبایی، علوم انسانی را نیازمند زایش درونی دانست و گفت: این مساله باید از درون بجوشد و با ابلاغیه و بخشنامه به دست نمی آید و استاد و دانشجو باید دغدغه بررسی مسائل را داشته باشند و متناسب با داشته‌ها و واقعیت‌های جامعه مشکلات را بررسی کنند.
وی بر لزوم توجه به جنبه‌های هویت و فرهنگ اسلامی تاکید کرد و گفت: نمی‌خواهیم یک شبه این کار صورت گیرد بلکه راهبرد ما این است تا در یک بازه زمانی، انسجام و همبستگی درونی در دانشگاه به وجود آید، مجموعه دانشگاه از اعتماد به نفس برخوردار شوند و به تعبیر مقام معظم رهبری جرات نقد تفکر غرب را پیدا کنند.
اکبری اقدم اضافه کرد: باید این جرات در جامعه دانشگاهی به وجود آید و اگر قرار است در جامعه تحول، آبادانی، سعادت و آرامش حاکم شود باید از فضای دانشگاه علوم انسانی نیز استفاده شود.
وی اظهار داشت: حدود 40 نفر از استادان دانشگاه علامه طباطبایی با کمیسیون‌های شورای عالی تحول علوم انسانی همکاری می کنند و با توجه به وجود این دغدغه در بین استادان، تصمیم گرفتیم که تحول علوم انسانی را تقویت کنیم

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop