چهارشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
September 18, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


مرکل: آمريکا ديگر شريک قابل اعتمادي براي اروپا نيست

۹ خرداد ۱۳۹۶       ۱۰:۴۹       6/20275     
  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از نشست سران هفت کشور صنعتي جهان از موضع‌گيري رئيس جمهور آمريکا ابراز نااميدي کرد.

  به گزارش پارس فارس , او در سخنراني خود در مونيخ خواهان نزديکي بيشتر کشورهاي اروپايي و به‌ويژه همکاري فشرده‌تر با فرانسه شد. به گزارش دويچه وله، نشست سران هفت کشور صنعتي جهان در ايتاليا و موضع‌گيري دونالد ترامپ، در اين نشست آثار خود را برجاي گذاشته است. صدراعظم آلمان سرخوردگي خود را از برخورد هيئت آمريکايي در نشست جي ۷ چنين بيان کرد: «زماني که ما مي‌توانستيم خود را به طور کامل به ديگران بسپاريم به پايان رسيده است.» مرکل با اشاره به موضع‌گيري ترامپ و همچنين خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا تأکيد کرد: «ما اروپايي‌ها بايد سرنوشتمان را واقعا در دست خودمان بگيريم و آمريکا ديگر شريک قابل اعتمادي نيست » او در عين حال گفت اين طبيعي است که مناسبات دوستانه کشورش با آمريکا و بريتانيا حفظ خواهد شد. صدراعظم آلمان همچنين گفت که اميد به ادامه روابط دوستانه و حسن هم جواري با روسيه و ساير کشورها باقي است اما "بايد بدانيم، ما خود براي تعيين سرنوشتمان بايد مبارزه کنيم".


اروپا ديگر ناگزير به پيروي از آمريکا نيست
دکترعليرضارضاخواه-آمريکايي سازي جهان بعد از جنگ جهاني دوم يکي از آرمان هاي اصلي سياست خارجي واشنگتن بوده است. ايده اي که در آلمان و با استفاده از طرح مارشال آغاز شد. آمريکايي ها سال هاي سال تلاشي ايدئولوژِيک انجام دادند تا با هزينه فراوان اعتماد کشورهاي غربي را جلب و خود را به عنوان رهبر جهان غرب مطرح کنند. اما اين روزها همه چيز تغيير کرده است. بر اساس نظر سنجي هاي منتشر شده اعتماد آلماني ها به آمريکا پس از انتخاب اوباما از 76 درصد به 35 درصد در سال 2014 کاهش يافت. در حالي که انتظار مي رفت رئيس جمهور جديد روابط آسيب ديده آلمان را ترميم کند اما اقدامات ترامپ کاملا نتيجه معکوس داشت. اظهارات صدراعظم آلمان موجي از نگراني را در محافل آمريکايي ايجاد کرده است چرا که اين اظهارات کاملا در نقطه مقابل تلاش هاي واشنگتن در طول چند دهه گذشته قرار دارد که همواره تلاش کرده بود کشورهاي اروپايي را وابسته به خود نگه دارد. اج دالدر نماينده سابق آمريکا در ناتو با اشاره به اظهارات مرکل، به نيويورک تايمز گفت: « به نظر مي رسد اين پايان دوره اي است که در آن آمريکا رهبري و اروپا پيروي مي کرد. امروز آمريکا درباره مسائل کليدي به سمتي حرکت مي کند که به صورت قابل توجهي به نظر مي رسد مخالف جهت حرکت اروپاست. اظهارات مرکل به معناي تاييد واقعيت هاي دوره جديد است».همچنين ريچارد هارس رئيس شوراي روابط خارجي آمريکا در توئيتي نوشت: « اين که مرکل مي گويد اروپا نمي تواند به ديگران تکيه کند و نياز دارد مسائل خودش را به دست خود بگيرد، يک نقطه عطف است؛ چيزي که آمريکا از زمان جنگ جهاني دوم به دنبال جلوگيري از آن بوده است.» هارس هشدار مي دهد: «سفر ترامپ عناصر هسته اي نظم پس از جنگ جهاني دوم را تضعيف کرد».

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop