دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸
September 23, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


برنامه‌ریزی برای جایگزینی و اضافه شدن پلت‌فرم‌های جدید به ناوگان تولید خودرو امسال باید تولید خودرو با الزامات جدید منطبق باشد

۲۸ فروردین ۱۳۹۶       ۱۵:۰۸       0/16610     
رئیس سازمان استاندارد روز گذشته از تدوین استانداردهای جدید برای تولید خودروهای داخلی خبر داد.

به گذارش پارس فارس/ایجاد یک طبقه‌بندی سه‌زمانه برای اجرای استانداردهای جدید تا پایان سال ۹۷ و تمهیداتی که عرضه‌کنندگان خودرو جهت رعایت آیتم‌های لازم‌الاجرای دستورالعمل استاندارد در نظر گرفتند، از مهم‌ترین مسائل در این حوزه بود که به‌خصوص از سال گذشته توسط سازمان استاندارد و شرکت‌های کنترل و نظارت بر اجرای استاندارد تولید خودرو مورد توجه قرار گرفت.

بر این اساس رئیس سازمان استاندارد روز گذشته از تدوین استانداردهای جدید برای تولید خودروهای داخلی خبر داد. نیره پیروزبخت همچنین با اشاره به وضعیت استاندارد خودروهایی که در حال حاضر در کشور تولید می‌شوند،‌ بر این موضوع تاکید کرد که بر اساس استانداردهای فعلی، خودروهایی که هم‌اکنون در ایران تولید می‌شوند، استاندارد هستند و در واقع بر اساس استانداردهایی که در حال حاضر مطرح است، ۵۲ قطعه یا مجموعه خودرو باید استاندارد داشته باشند و خودروساز باید در تامین این قطعات از کالاهای استاندارد استفاده کند.

نیره پیروزبخت ، رئیس سازمان استاندارد

 

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ای که برای تولید خودرو، تدوین و به خودروسازان اعلام شده، استانداردهای خودرو در بخش‌های قطعه، ‌مجموعه‌ها و الزامات از ۵۲ استاندارد به ۸۳ استاندارد افزایش پیدا کرده است، گفت: «خودروسازان امسال باید تولیدات خود را با الزامات جدید منطبق کنند.»

به گفته پیروزبخت با توجه به اینکه استانداردهای جدید سخت‌گیرانه و طبق مقررات اروپا تدوین شده‌اند، طبیعتا خودروهایی وجود دارند که با استانداردهای جدید منطبق نیستند که تکلیف آنها تا پایان سال ۹۶ روشن می‌شود و تا آن زمان حتما تولید چند مدل خودرو متوقف خواهد شد.

لزوم اجرای استانداردهای جدید تا دی‌ماه ۹۶
یکی از موضوعات مهمی که رئیس سازمان ملی استاندارد روز گذشته بر آن تاکید کرد، این بود که برعکس آنچه تصور می‌شود، وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید زیادی دارد که این استانداردها هرچه زودتر پیاده شوند.

اشکان گلپایگانی ، مدیرعامل شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران

 

بر اساس این اظهار‌نظر نیره پیروزبخت، مدیرعامل شرکت بازرسی و کیفیت نیز در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» در رابطه با تمهیداتی که برای آمادگی صنعت خودرو جهت رعایت تمام آیتم‌های جدید استاندارد اندیشیده شده است، گفت: «آن‌طور که در شورای سیاست‌گذاری خودرو قطعی شد، یک دسته از این استانداردها که حدود ۴۴ رگولیشن مرتبط با استانداردهای روز اروپاست، با آنچه قبلا هم وجود داشت، همپوشانی دارد و از ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۵ به‌عنوان استاندارد اجباری برای خودروهای تولیدی در نظر گرفته شده است.»

اشکان گلپایگانی در ادامه با اشاره برای اجرای ۱۱ رگولیشن نیز یک سال مهلت در نظر گرفته شده، افزود: «ضمن اینکه برای ۲۲ رگولیشن هم دو سال فرصت داده شده است که تا یکم دی‌ماه ۱۳۹۷ عملیاتی و محصولات داخلی با آن استانداردها تولید شوند.»

به گفته وی، در مورد بعضی از پلت‌فرم‌های قدیمی این احتمال وجود دارد که نتوانند خود را با این استانداردها تطبیق دهند، به‌خصوص در آن ۲۲ استاندارد آخر. بنابراین برنامه‌ریزی برای جایگزینی پلت‌فرم‌ها و اضافه شدن پلت‌فرم‌های جدید به ناوگان تولیدی کشور با این استانداردها قوت جدیدی گرفته است و عملیاتی‌تر به نظر می‌رسد.

گلپایگانی با اشاره به اینکه از ابتدای دی‌ماه سال گذشته، چه تولید و چه واردات خودروهای جدید در کشور الزاما باید هر ۸۳ رگولیشن را رعایت کند، اظهار کرد: «برای اینها دیگر فرصتی در نظر گرفته نشده است. یعنی این خودروهای جدید یک تا دو سال از نظر استاندارد جلوتر از خودروهای دیگر هستند. این مساله باعث می‌شود خودروهای جدید الزامات روز استانداردهای دنیا را رعایت کنند.»

پراید، بیشترین تولید سایپا در سال گذشته
ضرورت اجرای تمام موارد قید شده در استانداردهای تازه تدوین شده توسط سازمان استاندارد تا دی‌ماه سال ۱۳۹۷ در شرایطی است که در حال حاضر خودروسازان کشور هنوز زیرساخت‌های لازم را برای ارتقای کیفیت محصولات خود ندارند و حتی به نظر می‌رسد عزمی برای متوقف کردن تولید خودروهایی که پلت‌فرم‌های بسیار قدیمی دارند هم وجود ندارد.

خودروهایی که تولید آنها به هیچ عنوان با استانداردهای روز منطبق‌شدنی نیست. در عین حال ظاهرا برنامه‌ای برای جایگزین کردن محصولاتی با قیمت مشابه نیز برای آنها وجود ندارد.

در این رابطه مدیرعامل شرکت بازرسی و کیفیت معتقد است: «تیراژ غالب ما در کشور مربوط به خودروهایی با پلت‌فرم‌های بسیار قدیمی است. سطح تطابق پلت‌فرم‌های قدیمی هم با استانداردهای روز دنیا بسیار پایین است. در واقع تولیدکننده اگر بهترین کیفیت را هم در محصولات پلت‌فرم قدیمی ایجاد کند، باز نتیجه رضایت‌بخش نیست. چون این پلت‌فرم‌ها بر اساس ضوابط قدیمی ساخته شده‌اند که بهترین حالت آنها با استانداردهای امروز فاصله زیادی دارد.»

اشکان گلپایگانی در این رابطه با تاکید بر اینکه تطبیق کیفیت خودروها با پلت‌فرم قدیمی با استانداردهای جدید، نه ممکن است و نه صرفه اقتصادی دارد، افزود: «بنابراین باید محصول جدید جایگزین آنها شود اما دلیل اینکه امروز و ابتدا به ساکن این اقدام انجام نمی‌شود، این است که بسیاری از مشتریان مصرف‌کننده همین محصولات هستند پس نمی‌توان تولیدشان را ناگهان متوقف کرد و بعد دو سال منتظر جایگزین شدن محصول جدید ماند.»

اشاره گلپایگانی به این موارد در حالی است که دومین خودروساز بزرگ کشور در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۵، تعداد ۳۱۹ هزار و ۸۵۰ دستگاه انواع محصولات سواری تولید کرده است که از این تعداد، بیشترین سهم مربوط به خودروی پراید با ۱۷۶ هزار و ۱۲۳ دستگاه تولید بوده است؛ خودرویی که با پلت‌فرم قدیمی خود، در واقع جزو تک‌ستاره‌های جدول ارزیابی کیفیت تولید خودرو قرار دارد. البته مهدی جمالی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا درباره آن معتقد است که هیچ خودرویی از نظر قیمت و کیفیت توان رقابت با خودروی پراید را ندارد.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهفایل های ضمیمه

اشتراک گذاریTop