پنجشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۷
October 18, 2018
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


نقطه عطف در روابط ایران و آلمان/کمال خرازی

۲۹ مهر ۱۳۹۴       ۰۲:۰۱       2/15335     

اخباربین الملل

  آلمان از دیرباز و در طول تاریخ معاصر همواره روابط گسترده و عمیقی با ایران داشته است. با وجود این سفر «فرانک والتراشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان را باید نقطه عطفی در روابط دو کشور تلقی کرد. نقطه عطفی که در ابعاد مختلف قابل بررسی است.
وجه پررنگ و ویژه این سفر در روابط دوجانبه میان ایران و آلمان زمینه سازی برای ایجاد روابط گسترده تر اقتصادی و صنعتی دو کشور است. روابطی که در صورت تمایل آلمان ها، ایران روی گشاده ای برای آن دارد. اما نکته حائز اهمیت آن است که آنچه در دوران گذشته رواج داشته است، دیگر تکرار نخواهد شد. ایران دیگر صرفاً خریدار و واردکننده محصولات آلمان نخواهد بود، بلکه هرگونه همکاری دو کشور باید توأم با انتقال فناوری به مراکز توسعه و تحقیق ایران باشد. زیرا نیروی انسانی ارزشمندی که در ایران حضور دارد، می تواند در روند توسعه و تحقیق نه تنها به ایران که به آلمان نیز کمک کند. این تعاملی دوجانبه خواهد بود و امیدواریم همکاری ها در چنین سطحی شکل بگیرد و امیدواریم که دوستان مان در آلمان بخواهند با چنین روحیه ای روابط شان را با ایران گسترش دهند. اهمیت دیگر این سفر همزمانی آن با برگزاری نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران است؛ نشستی که امکان تبادل دیدگاه را میان ایران و نمایندگانی از اتحادیه اروپا برای حل بحران سوریه فراهم آورد و نشان داد زمان آن فرا رسیده که همه طرف های مذاکره برای حل بحران سوریه به راه حل های سیاسی روی بیاورند و با کنار گذاشتن پیش شرط های خود راه را برای ورود به مذاکرات سیاسی بگشایند. چنین نشست هایی محل گفت وگو و تبادل دیدگاه های مختلف است. هر کدام از کشورهای مشارکت کننده در چنین نشست های بین المللی نظرات خود را بیان می کنند و از دیدگاه دیگران مطلع می شوند. روندی که در تنظیم استراتژی های آینده تأثیر گذار خواهد بود. با این حال طبیعتاً چنین کنفرانس هایی هیچ گاه محل نتیجه گیری نهایی نبوده اند و انتظار نمی رود که طرف های حاضر موافقت خود را با دیدگاهی واحد اعلام کنند. اما مهم آن است که ایران در این نشست و در حضور نمایندگانی از 60 کشور جهان مواضع خود را درباره مبارزه با تروریسم، اهمیت امنیت منطقه و نیز آینده سوریه اعلام کرد. ایران به عنوان کشوری که همواره با تروریسم مبارزه کرده و اکنون نیز برای مبارزه با تروریسم به سوریه کمک می کند، بارها اعلام کرده است که آینده سوریه باید تابعی از اراده مردم این کشور باشد. خواست کسانی که در بیرون از سوریه قرار دارند و با پول و سلاح خود ثبات سوریه را برهم می زنند، نمی تواند آینده سوریه را رقم بزند و مانع اتمام دوران ریاست جمهوری بشار اسد باشد زیرا آقای اسد تاکنون نقش مهمی در حفظ کیان سوریه داشته است. همچنین در خلال این گفت وگوها ایران بر آمادگی خود برای گفت وگو با همه کشورهای دیگر از جمله عربستان تأکید کرد. این در حالی بود که «اشتاین مایر» در اظهارات خود پیشنهاد میانجیگری میان ایران و عربستان را مطرح کرده بود. پیشنهادی که جزئیات آن مشخص نبود. اما آنچه مشخص است این است که ایران برای هرگونه داوری و گفت وگو آمادگی دارد. همچنین ایران همواره علاقه مند بوده با عربستان در مورد مسائل منطقه مذاکره کند و این را بارها گفته است و تحقق این امر به اراده مقامات عربستانی بستگی دارد که چقدر بخواهند وارد مذاکره جدی با ایران شوند. *رئیس شورای راهبردی روابط خارجی
لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top