سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
August 16, 2022
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


(کرمانشان) کرمانشاه

۱۲ تیر ۱۴۰۱       ۲۱:۱۴       15279/142772        ۱۱۴۰۳ بازدید
دیار فرهاد کوهکن

شاهین انصافی


خبرنگار ثابت

🍃🌷*کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت ایران و بزرگترین شهر کردنشین جهان است.*

براساس اسناد مستشرقین ساکنان اصلی این شهر از دوران مدنیت از قوم کوتی ( مادها) بوده اند. بعد از خرابی شهر در کنار رود قره سو ومهاجرت ایلات کرمانشاه به شیراز
شهر در دوران حکومت اله قلی خان زنگنه به روستای عباس آباد انتقال پیدا کرد در دوران شازده محمدعلی میرزا دولتشاه خانوادهای بزرگ و با اصالتی از دیگر شهرهای ایران به کرمانشاه مهاجرت کردند و افراد بزرگی از این خاندان ها همراه با ساکنین اولیه شهر (ایلات دوازده گانه کرد) که از شیراز به زادگاهشان مراجعت کرده بودند و طوایفی که نرفته بودند کمر همت به آبادانی شهر بستند و زبان فارسی کرمانشاهی (درآمیخته باکردی کرمانشاهی که متعلق به مردم کرد کرمانشاه میباشد) برای ارتباط با زوار و مهاجران در کنار زبان کردی در این شهر رواج پیدا کرد.
استان کرمانشاه اولین سکونت گاه بشریت درخاورمیانه شناخته شده و با ثبت بیش از دوهزار اثر ملی و یک اثرجهانی از استان های ردیف اول تاریخی ایران میباشد. کرمانشاه تنها ترین استان ایران است که در تمام ادوار تاریخی تا کنون اثر تاریخی دارد و یکی از قطب های بزرگ محصولات کشاورزی در ایران است که رتبه اول در تولید ذرت و نخود و رتبه سوم در تولید گندم را دارا است.
همچنین کرمانشاه یکی از مهمترین استان های نفت خیز ایران میباشد که چاه نفتی در نفت شهر ۶۹۲ میلیون بشکه ذخیره و … نفت را دار است و ساخت دومین پالایشگاه نفت ایران نیز متعلق به این استان است.
از لحاظ آب هوایی چهار فصل را داراست.
پایتخت تابستانی حکومت ساسانیان و مهمترین شهر ایران در دوران حکومت ماد بوده است.
ازلحاظ جغرافیایی سه بار شهرجابه جا شده ابتدا در کوهپایه های پرآو و بعد از اسلام درحاشیه رود قرسوه (قلعه کهنه فعلی) و در اواخر حکومت زندیه به روستای عباس آباد یا فیض آباد کنونی انتقال پیدا کرده، نام این شهر در دوران مادها بااستناد به تاریخ ماد دیاکنوف، الی ام پی(سرزمین کوهستانی) و در دوران هخامنشی بااستناد به کتیبه بیستون کرماجان یا کامبادن(شهر کشاورزان) بوده و در دوران بعد از اسلام قرمسین، در دوران آق قراقونو لوها قلمرو علی شکر، و در دوران پهلوی اول ۱۳۱۶ به بعد کرمانشاهان یا استان پنجم شامل (کرمانشاه،همدان و ایلام و سنندج) به مرکزیت کرمانشاه،
و بعد از انقلاب نامش به ترتیب به ایمانشهر، قهرمانشهر و باختران تغییر پیدا کرد و بعد از سال 72 توسط مرحوم ططری نماینده وقت استان نام کرمانشاه بار دیگر به آن برگردانده شد.
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌ ‎‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‎‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‎‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌ ‎‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی