سه شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
August 16, 2022
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


از گل فروشی ساده تا بزرگترین تولید کننده گل و گیاه و بعد یک مدرسه ساز نمونه

۷ تیر ۱۴۰۱       ۲۱:۵۴       15279/142724        ۱۱۴۰۳ بازدید
خواستن توانستن است !!!

شاهین انصافی


خبرنگار ثابت

🌺🌺🍃🌺🌺🍃🌺🌺🍃

سید علی زعیم گل فروشی که مدرسه ساز شد .

سید علی زعیم سال ۱۳۳۵ در تهران و خیابان سلسبیل، حوالی خیابان امام خمینی(ره) ‌ـ چهارراه وثوق سابق‌ـ متولد شد.

««کافی است کمی به عقب‌تر برگردیم. روزهایی که تهران افزایش وزن نداشت و یک جوان نحیف با کمربند باریکی در حصار چند محله بود. یک تهران تقریباً نیمه‌روستایی با زمین‌های بایر و کوچه‌ پس کوچه خاکی که در دلش به‌جای ماشین کلی درشکه در حرکت بود. هم‌سفر با خاطرات این همسایه قدیمی به تهران دهه ۳۰ و زمین‌های خاکی خیابان سلسبیل می‌رویم. سید علی زعیم تعریف می‌کند: «خانه ما در چهارراه وثوق، تقاطع سلسبیل، بود. پدر در همین خیابان خانه‌ای برای سکونت ما ساخته بود. آن زمان زمین‌های بایر و کشاورزی در تهران زیاد بود؛ باغ‌های آقای کمپانی، اعتماد و کارخانه جوراب‌بافی که تبدیل به موزه هفت‌چنارشد. پدرم در همسایگی همین باغ‌ها در خیابان حسام‌الدین باغی را برای پرورش گل و گیاه اجاره کرد.»»

سید علی زعیم بعد از پایان دوره تحصیلات عمومی و دریافت مدرک دیپلم در سال ۱۳۵۳ راهی هلند، سرزمین گل و گیاه می‌شود و در رشته مهندسی گل و گیاه تحصیل می‌کند. این انتخاب رشته هم البته برای سید علی زعیم ماجرایی داشت: «در آن زمان رشته‌های تحصیلی مثل امروز چندان متنوع نبود و اغلب سراغ پزشکی یا مهندسی می‌رفتند. از طرف دیگر، پرورش گل شغل پدری‌ام بود. از همان دوران کودکی در کنار پدر در باغ پرورش گل مشغول کار بودم و تقریباً علاقه‌ای به دنبال‌ کردن رشته پرورش گل ‌و گیاه نداشتم تا اینکه از سال نهم دبیرستان به پرورش گل‌ و گیاه علاقه‌مند شدم و تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از ایران گرفتم.»

مجمع خیّران مدرسه‌ساز به همت تعدادی از نیکوکاران از سال ۱۳۷۷ شکل گرفت. سید علی زعیم، یکی از بانیان شکل‌گیری این مجمع، در این‌باره توضیح می‌دهد:

در این اوضاع بود که در کنار ۷ ‌ـ ۸ نفر از خیّران تصمیم گرفتیم برای رفع مشکلات تحصیلی و ساخت مدارس دور هم جمع شویم. متأسفانه در این سال‌ها تعدادی از این عزیزان، مانند برادران مرحوم مردانی آذر که مدارس زیادی را در منطقه ۱۰ ساختند، مرحوم دکتر حافظی، رئیس مجمع خیّران و مرحوم عدل‌پرور که مدرسه‌سازی را در منطقه ۱۰ باب کردند به رحمت خدا رفتند.»

به گفته زعیم، خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده و حضور خیران، در حال حاضر هر استانی مجمع خیّران خودش را به‌صورت مستقل دارد و در زمینه جذب نیکوکاران فعالیت می‌کنند تا مشکلات و نیازهای آموزشی به‌ویژه در مناطق محروم برای دانش‌آموزان به‌واسطه همین کمک‌های مردمی و پای ‌کارآمدن خیّران به حداقل برسد. همچنین در این سال‌ها مدارس زیادی به همت خیّران در تهران و شهرستان‌های محروم ساخته شد.

سید علی زعیم در ادامه انجام کارهای خیر، سال ۱۳۸۸ باغ سابق پرورش گل ‌و گیاه زعیم را برای ساخت مدرسه پسرانه وقف می‌کند. علی زعیم می‌گوید: «برای زنده نگه‌داشتن نام پدر و همچنین هویت باغ میان دانش‌آموزان، ثلث باقی‌مانده ارث پدر از باغ زعیم را برای مدرسه‌سازی وقف کردم. کارکرد باغ، پرورش بود؛ زمانی پرورش گل‌ و گیاه و امروز جایی برای پرورش انسان و نسلی پویا.»

منبع :

همشهری انلاین / بهاره خسروی

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاری

برچسب هاTop
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی