سه شنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۱
July 5, 2022
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


کوچه دویست ساله تهران

۲۲ دی ۱۴۰۰       ۱۱:۰۹       15279/141599        ۹۰۹۲ بازدید
کوچه ای که بوی صفا و صمیمیت تهران قدیم را میدهد.

شاهین انصافی


خبرنگار ثابت

 به گزارش پارس‌فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان - کوچه مروی با قدمتی ۲۰۰ ساله از قدیمی‌ترین معابر شهر تهران و از کوچه‌های تاریخی خیابان ناصرخسرو به شمار می‌رود.

نام کوچه از مالک قدیمی املاک این منطقه گرفته شده است. محمد حسن خان مروی از خوانین قاجار و حاکم مرو در دوره فتحعلی شاه بود که املاک زیادی را در غرب عودلان خریداری کرد که امروز محدوده کوچه مروی است. او مسجد و مدرسه‌ای را با نام مسجد مروی بنا و باغی در کنار آن وقف کرد که بعدها دبیرستان مروی در آن احداث شد. در گذشته مهاجران عرب و ایرانی‌هایی که قبلاً ساکن عراق بودند، در بازارچه مروی به تجارت می‌پرداختند. به همین دلیل جلوه‌های فرهنگ و زندگی عربی را هم می‌توان در این کوچه و اطراف آن مشاهده کرد.در دهه ۸۰ شمسی, کوچه مروی بیش از پیش مورد توجه سازمان زیباسازی شهر تهران قرار گرفت و از این رو بازسازی و احیای این کوچه تاریخی آغاز شد.کوچه مروی اکنون تبدیل به پیاده راهی برای  گردشگران شده است. مغازه های این کوچه نماسازی و کوچه نیز سنگفرش شده است.معروف ترین فلافلی تهران ابتدای کوچه مروی  از سمت  ناصر خسرو قرار گرفته است و روبروی کوچه و در آن سوی خیابان ناصر خسرو, عمارت شمس العماره می درخشد.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی