دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰
October 18, 2021
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


برنامه های محرمی امسال در کنار پیک پنجم کرونا چگونه اجرا می شود؟

۱۸ مرداد ۱۴۰۰       ۱۶:۳۰       15429/140274        ۳۵۸۴ بازدید

گلاره جلالی


کاربر عادی

به گزارش خبرنگار پارس فارس از بوشهر، صدای پای رسیدن محرم و صفر از هر زمانی نزدیک‌تر شده است، ایامی که برای شیعیان شور خاصی دارد و دل مردم را حسینی‌تر می‌کند. اما در سال گذشته این مراسمات مخصوصا روز تاسوعا و عاشورا به دلیل شیوع بیماری کرونا و رعایت قرنطینه برای حفظ جان افراد در خانه‌ها و به کمک صفحه کوچک تلویزیون اجرا و پیگیری می‌شد. فردا روز اول ماه محرم است اما پاندمی کرونا دلتا باعث شد که تصمیمات متفاوتی برای اجرای این مراسمات گرفته شود. و هر مسوولی با توجه به شرایط خطرناک این بیماری در جامعه نظر خود را بیان کرد و به دستوراتی هم انجامید.

پیک پنجم کرونا با سرعت بیشتر در شیوع نسبت به گونه‌های قبلی قدرت نابود‌کنندگی خود را به رخ انسان‌ها کشید. که همین موضوع باعث واکنش مسوولان شد. روز گذشته در نشست ستاد مقابله با کرونای استان بوشهر عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر  برگزاری هر گونه مراسم عزاداری سنتی در ماه‌های محرم و صفر را ممنوع اعلام کرد.

گراوند با بیان خارج از کنترل شدن وضعیت استان در صورت برگزاری این آیین‌دینی به صورت حضوری ، گفت: استان بوشهر در حال عبور از روزهای سخت کرونایی بوده که امسال با توجه به نوع ویروس شدت درگیری و سرعت انتشار بیشتر بوده و به عدد بی سابقه بستری رسیده‌ایم که نشان از درگیری بالای استان دارد.

وی رعایت بیشتر پروتکل‌ها نسبت به گذشته در کنار سرعت گرفتن واکسیناسیون تا یک‌ماه آینده را شرط تحت کنترل آمدن وضعیت استان دانست. و اظهار کرد: باید از ظرفیت صدا و سیما و فضای مجازی برای عزاداری محرم و صفر استفاده شده و در صورت نیاز در مکان‌هایی که فضا آزاد است و با رعایت کامل پروتکل‌ها مراسمات برگزاری شود.

و در سوی دیگر سرپرست معاونت فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر در خصوص دستورالعمل برگزاری عزاداری ایام محرم و صفر امسال اجرای این مراسمات در استان را اعلام کرد.

حجت‌الاسلام قادری گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی از کمیته امنیتی؛ اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، دستورالعمل برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر جهت اطلاع خادمان حضرت ابا‌عبدالله‌الحسین علیه‌السلام اعلام شد.

وی در خصوص محیط برگزاری مراسم تصریح کرد: برگزاری مراسم در کلیه شهرستان‌های استان در فضای باز با یک سوم ظرفیت، و فضا‌های بسته با ارتفاع ۶ متر با یک چهارم ظرفیت مکان مراسم و خروج تدریجی جمعیت جهت جلوگیری از ازدحام مجاز خواهد بود.

سرپرست معاونت فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر اظهار کرد: علاقه‌مندان به اقامه‌ی عزای سید و سالار شهیدان می‌توانند با مراجعه به سامانه بیرق به نشانی http://beyraghmessenger.ir جهت تمدید یا صدور مجوز برگزاری مراسم اقدام کنند.

حجت‌الاسلام قادری مجاز بودن مراسم سینه‌زنی و زنجیرزنی در محل مراسم بدون جابجائی و ایجاد شرایط لازم جهت تهویه مناسب و عبور هوا درمحل برگزاری مراسم، مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی برای عزاداران (از هر طرف حداقل ۲ متر) و ممنوعیت هرگونه پذیرائی در حین برگزاری مراسم را از دیگر موارد الزامی در برگزاری مراسم‌های عزاداری امسال عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه حداکثر مدت اجرای مراسم ۲ ساعت خواهد بود اذعان کرد: برگزاری روضه‌های خانگی و برپائی هرگونه‌ ایستگاه صلواتی شامل موکب؛ خیمه و چادر جهت سرو نذورات و چای در تمامی نقاط استان ممنوع اعلام شده است.

وی افزود: استفاده از طبل؛ سنج و وسایل مشابه در صورتی مجاز خواهد بود که با اولویت شخصی باشد و در غیر این صورت ضدعفونی کردن قبل از استفاده شخص دیگر الزامی است.

حجت‌الاسلام قادری ضرورت فراهم کردن اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی‌کننده درب ورودی مساجد؛ حسینیه‌ها و هیئات مذهبی جهت استفاده عزاداران، ممنوعیت سینه‌زنی سنتی و دمام‌زنی به دلیل عدم امکان فاصله‌گذاری و ایجاد تجمع، مجاز بودن ایجاد موکب‌های سلامت جهت توزیع ماسک و سایر اقلام بهداشتی و پخش نوای حسینی و تعیین افرادی به‌عنوان همیار سلامت جهت نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی هیئات مذهبی را از دیگر محور‌های دستورالعمل برگزاری عزاداری محرم امسال عنوان کرد.

سرپرست معاونت فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر ضدعفونی محیط و تجهیزات مورد نیاز مراسم قبل و بعد از اجرای مراسم، همکاری کلیه مسوولین هیئات مذهبی با مامورین بهداشت و دستگاه‌های انتظامی، توصیه به عدم حضور افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای در مراسم، و مجاز بودن دسته‌روی به صورت محلی و ممنوعیت اجتماع هیئات مذهبی و همچنین ممنوعیت جابجائی دسته‌های عزاداری شهر به شهر را از جمله نکات دیگر این دستورالعمل ذکر کرد.

وی با بیان اینکه نذورات صرفاً در قالب مواد غذائی خشک و خام و به صورت کمک‌های مؤمنانه به محرومین صورت پذیرد، افزود: نذورات خاصی که در آن‌ها امکان تغییر نذر به دلیل مسائل شرعی وجود ندارد، با نظارت کارشناسان بهداشتی؛ طبخ؛ بسته‌بندی و بدون هر گونه تجمع، تراکم جمعیت و بصورت بیرون‌بر توزیع شوند.

حجت‌الاسلام قادری با اشاره به مجاز بودن برگزاری مراسم تعزیه در فضای باز و با رعایت دقیق فاصله‌گذاری اجتماعی و ضد عفونی وسائل و ابذار اجرای تعزیه ابراز داشت: در صورت عدم امکان فاصله‌گذاری اجرای تعزیه در یک مکان (بدون جمعیت) برگزار شده و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی منتشر خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به برنامه‌های روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی با شعار محوری «ما نسل به نسل در پناهت هستیم» در سطح استان تصریح کرد: این مراسم‌ها حداکثر به مدت ۲ ساعت و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و کلیه موازین بهداشتی برگزار خواهند شد.

دکتر اکرم فرهادی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز امروز ویژه‌برنامه‌های محرمی نظام سلامت استان بوشهر را منتشر کرد.

به نقل از ستاد برگزاری ویژه‌برنامه‌های محرمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به اهم رویدادها و تمهیدات صورت گرفته جهت توسعه و گسترش فرهنگ عاشورایی در نظام سلامت استان بوشهر اشاره کرد.
دکتر اکرم فرهادی با بیان تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری و عزاداری سالار شهیدان، رویکرد ترویج فرهنگ سلامت را از جمله مبانی برگزاری ویژه‌برنامه‌های محرمی نظام سلامت استان بوشهر قلمداد نمود و افزود: با توجه به جهش همه‌گیری کرونا، تمامی رخدادهای حسینی و عاشورایی سال جاری نظام دانشگاهی علوم پزشکی بوشهر مبتنی بر اصل پیوست نگاری فرهنگ سلامت است.
دکتر فرهادی به تقارن ماه محرم با آغاز هفته امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و مهم‌ترین پیام قیام حسینی را مسوولیت‌پذیری اجتماعی و احیاء فرهنگ اسلام ناب محمدی برشمرد و تصریح کرد: امروز استمرار مسیر سالار شهیدان، در گرو صیانت از سلامت جامعه و همکاری با سربازان و مجاهدان عرصه بهداشت و درمان است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآور شد: ایجاد شبکه یاوران حسینی در چهار سطح دانشکده‌ها، معاونت‌ها، شبکه‌های بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها از جمله اولویت‌های ستاد برگزاری ویژه‌برنامه‌های محرمی نظام سلامت استان بوشهر توصیف کرد.
وی ادامه داد: سیما سازی محیطی محرم، تکریم از پیر غلامان حسینی عرصه سلامت، اهدا نشان خادم الحسین به نوحه‌خوانان نظام سلامت استان بوشهر، برگزاری آیین‌های سوگواری توسط دانشجویان به صورت مجازی و بر خط، تشکیل حسینیه مجازی مدافعان سلامت، انتشار فراخوان ایده‌های هنری و فرهنگی در حوزه ترویج معارف عاشورایی و برگزاری ده‌ها گزاره فرهنگی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از جمله رخدادهای نظام سلامت استان بوشهر در ایام سوگواری و عزاداری حسینی توصیف کرد.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی