دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰
October 18, 2021
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


آشنایی با سیستم مدیریت ایمنی .بهداشت و محیط زیست

۴ مرداد ۱۴۰۰       ۰۲:۰۰       15279/140132        ۲۰۴۸ بازدید
( HSE ) سلامتی ، ایمنی ، محیط زیست

شاهین انصافی


خبرنگار ثابت

سیستم مدیریت ایمنی. بهداشت و محیط زیست 

امروزه در اکثر سارمان های و شرکت های تولیدی بزرگ و بیمارستانها و... که با سلامت مردم در ارتباط هستند سمت و شعلی تحت نام بهداشت حرفه ای ایجاد شده است که مسئولیتی مهم و کاری بسیار تخصصی و دقیق است. برای اشنایی بیشتر شما با این مسئولیت  خبرنگار واحد اجتماعی بنگاه خبری پارس فارس مصاحبه ای با یکی از بانوان موفق در این حرفه انجام داده ایم که توجه شما را به این مصاجبه جلب می نماییم.

خانم زیبا امیری تازه آباد ممکن است بفرمایید که تحصیلات شما در چه زمینه ای است؟. من فوق لیسانس HSE هستم که معنی آن مدیریت ایمنی، بهداشت، محیط زیست می باشد .

سوال ) ممکن است بفرمایید که HSE دقیقا یعنی چی ؟سیستم مدیریت HSE یک ابزار مدیریتی برای کنترل و بهبود عملکرد بهداشت، ایمنی و محیط زیست در همه برنامه های توسعه و پروژه های صنعتی یا تشکیلات سازمانی بوده است، با ایجاد بستر فرهنگی خلاق و نگرشی نو و سیستماتیک در راستای توسعه پایدار و کرامت انسان، بطور یکپارچه و با همگرایی و چیدمان هم افزای نیروهای انسانی و امکانات و تجهیزات و با استفاده از سیستم آموزش کارآمد، ممیزیهای دوره ای، ارزیابی، بهبود مستمر، موجب به حداقل رساندن اثرات نامطلوب صنعت بر محیط و افزایش اثرات مطلوب آن از طریق تأمین ایمنی همه جانبه کلیه کارکنان و همکاران سازمان، تجهیزات و تأسیسات و به صفر رساندن حوادث و آسیب های ناسی از کار از طریق کنترل یا حذف شرایط ناایمن و ارتقاء سطح سلامت افراد از طریق اعمال راهکارهای کنترلی مدیریتی، مهندسی و اجرایی در کلیه سطوح سازمان و همچنین صیانت از محیط زیست به عنوان سرمایه بشریت می گردد.

گسترش مواد و تکنولوژی نوین گرچه رفاه را افزایش می دهد اما به موازات خود مخاطرات جدیدی را نیز پیش روی بشر قرار می دهد که غلبه بر آن نیازمند احساس مسئولیت همگانی در اجرای برنامه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست برای محافظت از جان انسانها، محیط زیست و سرمایه های ملی می باشد. تکرا حوادث مشابه و ضعف در اثربخشی تمهیدات کنترلی مسئولین را برآن داشت تا با تأمل در طرح و برنامه های کنترل حوادث شرکتهای نفتی معتبر دنیا به تحقیق پیرامون علل موفقیت هر یک بپردازند. تجارب شرکت های نفتی موفق و معتبر در دنیا بیانگر تغییر نگرش واکنشی به نگرش پیشگرانه در برنامه های کنترلی حوادث بوده است. این نگرش آنها را به سمت ایجاد یکپارچگی در مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست سوق داده است.

در واقع سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) بخشی از سیستم مدیریت کل جاری در یک سازمان است و همانند سایر سیستم های مدیریتی از چرخه دمینگ پیروی می کند. مزایای به کارگیری سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)
کاهش زیانهای مستقیم و غیر مستقیم ناشی از حوادث
شناخت کافی از عوامل بالقوه آسیب رسان در محیط کار
ایجاد آمادگی های لازم در برخورد با شرایط اضطراری
ایجاد زمینه مناسب برای استفاده توان فکری بالقوه کارکنان برای تقویت مدیریت HSE
افزایش میزان آگاهی و اطلاع کارکنان بطور نظام یافته
فراهم شدن زمینه های رقابت سالم و موثر
امکان خود ارزیابی سازمان برای تطبیق با یک سیستم مدیریت HSE
ایجاد بستر مناسب برای بهبود بهره وری و تعالی سازمان
اطمینان از اعمال و رعایت قوانین مرتبط موجود
هدفمند نمودن و یکپارچه کردن سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست.امروزه در اکثر سارمان های و شرکت های تولیدی بزرگ و بیمارستانها و... که با سلامت مردم در ارتباط هستند سمت و شعلی تحت نام بهداشت حرفه ای ایجاد شده است که مسئولیتی مهم و کاری بسیار تخصصی و دقیق است.

خانم امیری بسیار از توضیحات کامل وجامع شما تشکر می نماییم .

وظیفه شما در بیمارستان محل خدمتتان چیست ؟وظیفه کارشناسان بهداشت حرفه ای در بیمارستان به صورت کلی تهیه و تدوین خط مشی های بهداشت حرفه ای، تهیه و تدوین برنامه عملیاتی، ارزیابی مخاطرات موجود در بیمارستان ، شناسایی و نظارت بر اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار است.

سوال) آیا شما فقط رئوس را اعلام می فرمایید یا نظارت هم می کنید؟خیر اصل کار  وسختی کار واحد ما تازه شروع میشود در واقع وظیفه من و همکاران این رشته نظارت بر تهیه و توزیع لوازم حفاظت فردی، نظارت بر انجام معاینات ادواری و بدواستخدام نیز می باشد .

سوال) البته همه  پرسنل که نسبت به کار و اهمیت مسئولیت  شما آگاهی ندارند  شما برای این حل این مسئله چه   ابزار و راهکارهایی دارید؟برگزاری دوره های آموزشی در زمینه های مختلف از راهکارهای ماست و  ثبت آمار حوادث و ارائه راه حل های پیشگیرانه،  همچنین برگزاری کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار نیز از وظایف ماست.

سوال) آیا جهت کنترل دستوران واحد شما برنامه ای هست یعنی ضمانت اجرا این دستورات چیست ؟بله طبیعتا اگر مسئول قسمتی نظارت بر کار داشته باشد کار ناموفق خواهد شد لذا بنده بازدید روزانه از بخش ها و واحد ها،پ را جزو کارهای هفتگی می باشد که ضمن این بازدیدها معایب و مشکلات کشف می گرددکه لازمه آن ارائه راه حل های پیشگیرانه است تا بدینوسیله مخاطرات شناسایی شده شوند و جهت رفع ان در اسرع وقت اقدام گردد. البته جهت شفافیت کار و مقایسه روند کنترل کار باید همه چیز ثبت شود و نسبت به تهیه آمار و شاخص ها اقدام گردد و نکته مهم که باید عرض نمایم برای به ثمر رسیدن تلاش و کوشش واحد ما حتما همکاری با سازمان های ذیربط لازم می باشد و اگر این هماهنگی ها نباشد کار موفق به ثمر نمی رسد..

خانم زیبا امیری از اینکه در این مصاحبه شرکت نمودید و اطلاعات کاملی جهت خوانندگان پایگاه پارس فارس ارائه نمودید از شما صمیمانه تشکر می نماییم  برای شما موفقیت بیشتری در مسولیت خطیری که بر عهده دارید آرزومندیم.

خبرنگار واحد اجتماعی پارس فارس شاهین انصافی 

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی