شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹
October 24, 2020
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


بورس نبض توسعه ملی است

۱۱ مهر ۱۳۹۹       ۱۷:۰۴       11534/137253     

 پارس فارس - بورس نبض توسعه ملی است

به گزارش خبرنگار حوزه اقتصادی پارس فارس، نشست تحلیلی آنلاین با موضوع آژیر قرمز اقتصاد کشور، چهارشنبه ۹ مهرماه ۹۹ ، با حضور “محمدرضا فیروزجنگ”، مدیرعامل شاخص سوم و “دکتر شهره ماهی صفت” مدیر سازمان بین المللی خبری چشم انداز پارس و با محوریت سقوط سهام و پیامدهای آن برای سهامداران برگزار شد.

 در ابتدای این نشست خبری فیروزجنگ با توضیح ساختار پول گفت: پول به خودی خود دارای ارزش خاصی نیست ولی به دو بازار راه می‌یابد که یکی بازار خدمات و دیگری بازار سرمایه است. بازار سرمایه شامل بورس، طلا، ارز، مسکن، خودرو و بازارهایی از این دست می‌شود. از سوی دیگر، ما دارای یکسری دارایی‌های ثابت و غیرثابت هستیم و هرچقدر برای دارایی ثابت تقاضا ایجاد کنیم قیمت آن دارایی را بالاتر می‌بریم و بحث تورم ریشه در همین موضوع دارد و این ساختار باعث ایجاد نظام تورمی می‌شود. هنگام صحبت درباره بازار سرمایه باید به این نکته توجه کرد که جهش دو ماهه بورس نشات گرفته از نظام تورمی بود چراکه دارایی بورس ایران ثابت است و فقط تقاضا افزایش یافت.

رخنه رانت و فساد در بدنه دولت

وی با تاکید به موضوع فساد تصریح کرد: فساد ایران از زمان ورود نفت به نظام اقتصادی ایران آغاز و موجب فساد ساختاری شد و به جای تولید که موجب خلق ثروت در طولانی مدت شود، واردات محور شدیم و شروع به واردات کالاهای مختلف کردیم و مکانیزم اقتصادی ما بر مبنای واردات شکل گرفت. این واردات یا از طریق بخش خصوصی و یا از طریق بخش دولتی انجام می‌گرفت و از آنجاییکه ما دارایی‌ها را ثابت نگه داشتیم و در داخل افزایش تقاضا و در پی آن تورم ایجاد کردیم سود این واردات بسیار زیاد بود لذا رانت و فساد از روزنه‌ای در بدنه دولت رخنه کرد.

فیروزجنگ در ادامه در خصوص کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر گفت: در دو سال گذشته فقط در بازار مسکن و بازار خودرو با سرانه هر فرد ۵۰ متر و به ازای وجود ۲۰ میلیون خودرو در کشور بیش از ۱۶ هزار برابر پولی که آقای خاوری از کشور خارج کرده است قدرت خرید مسکن و خودرو در کشور کاهش پیدا کرده است و این در حالیست که تا سال ۹۶ بازار مسکن رفتار متعادلی را دنبال می‌کرد و در سال‌های اخیر تجمیع سرمایه‌های خُرد در بازار سرمایه به معنای واقعی کلمه محقق شد.

پول ، امنیت تولید و تامین نقدینگی نیازمندی‌های چرخه تولید

این محقق بازار سرمایه در خصوص چرخه اقتصاد پویا در کشور نیز افزود: کشور ما در سال‌های اخیر به شدت نیازمند تولید است و چرخه تولید نیازمند عواملی است. یکی از این عوامل “پول” است که این پول باید از بازار سرمایه تامین شود. عامل دوم “امنیت تولید” است که این امر برعهده شرکت‌های بیمه است. مورد سوم “تامین نقدینگی” است که بر عهده بانک هاست و آخرین مبحث مورد نیاز در بحث تولید راهکار تغییر در رفتار اقتصادی است که این امر بر عهده دانشگاه می‌باشد.

گفتنی است؛ پرونده بورس تهران در آخرین ماه فصل تابستان درحالی بسته شد که نماگر اصلی بازار سهام با افت ۲/ ۹ درصدی در مقیاس ماهانه، دومین ماه منفی بورس در سال ۹۹ را ثبت کرد. بازار سهام در نیمه نخست سال ۹۹ توانست با جذب بالای نقدینگی در صدر بازارهای مالی کشور بایستد اما ارزش معاملات خُرد سهام که به ۳۰هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود در روزهای پایانی تابستان و در روزهای منفی بازار رو به کاهش گذاشت و حتی به سطح هزار میلیارد تومان در روز نیز رسید.

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاههمچنین ببینید

اشتراک گذاریTop
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی