پنجشنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹
November 26, 2020
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


خواب و دستگاه گوارش ارتباط تنگاتنگی با هم دارند

۲۵ بهمن ۱۳۹۸       ۱۰:۴۰       8009/130556     
یک دستیار تخصصی طب سنتی رابطه خواب و بیماری‌های گوارشی از منظر طب سنتی را تشریح کرد.

 پارس فارس  - علیرضا درخشان درباره رابطه خواب و بیماری‌های گوارشی, اظهار داشت: در مکتب پزشکی ایرانی خواب و دستگاه گوارش ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. ما با تعداد زیادی از بیماران مواجه می‌شویم که دچار چرخه منفی "خواب بد ــ هضم بد" هستند.


به‌گفته وی مهم نیست این اختلال از کجا شروع شده مهم این است که اکنون در یک طرف خواب نامناسب بیمار، سیستم هضم و جذب مواد غذایی را در بدن او مختل می‌سازد و در طرف دیگر، متقابلاً مشکلات دستگاه گوارش در خواب بیمار اختلال ایجاد می‌کند.

این دستیار تخصصی طب سنتی افزود: لذا توصیه اکید به همه مخصوصاً بیماران دچار اختلالات خواب یا مشکلات گوارشی این است که به‌عنوان قدم اول اصول حفظ سلامتی در زمینه خواب و تغذیه را رعایت کنند.

درخشان ادامه داد: در پزشکی رایج نیز ارتباط خواب و هضم غذا مورد توجه قرار گرفته است مثل اینکه در طول شب حرکات روده منظم‌تر از طول روز هستند، اما شاید مسئله کلیدی در ارتباط خواب و دستگاه گوارش را بتوان در نقش "ملاتونین" جستجو کرد.

وی اضافه کرد: جالب است بدانید ملاتونین علاوه بر مغز در دستگاه گوارش نیز ساخته و ترشح می‌شود و به‌عنوان یک تنظیم کننده مهم در تحرک روده محسوب می‌شود. این هورمون در همراهی با پرولاکتین نقش مهمی را در ایجاد سیستم کارآمد ایمنی از طریق ایجاد تعادل در ساختار میکروب‌های روده‌ای ایفا می‌کنند. اگر بخواهیم به‌زبان ساده بگوییم در واقع این دو هورمون به‌نوعی وظیفه پاکسازی میکروسکوپی روده‌ها را به‌عهده دارند.

عضو انجمن علمی طب سنتی خاطرنشان کرد: هنگامی که فرد دچار کمبود خواب می‌شود، ترشح ناکافی این دو هورمون باعث می‌شود آنها قادر نباشند به‌طور مؤثر سیستم ایمنی را تقویت کنند و در نتیجه، با به هم خوردن تعادل ساختار میکروبی دستگاه گوارش، افت عملکرد سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش پدید می‌آید.

درخشان یادآور شد: اهمیت ملاتونین در سیستم گوارش تا حدی است که در حیطه پژوهش‌های پزشکی، تجویز آن در کاهش علایم برخی بیماری‌های التهابی و ایمنی دستگاه گوارش نظیر IBD و IBS با نتایج مثبت همراه بوده است.
منبع: تسنیم

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی