شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹
December 5, 2020
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


چه ورزشی موجب آمنوره می شود؟

۱۸ آبان ۱۳۹۸       ۱۴:۰۳       8009/126979     
خبرگزاری با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

 پارس فارس -  علت دقیق این بیماری مشخص نیست اما با افزایش شدت ورزش و رژیم غذایی سخت، ترکیب بافت های بدن تغییر می کند. توده چربی بدن کاهش یافته و در نهایت سبب آمنوره می شود. استرس های روانی هم در ایجاد این بیماری نقش مهمی دارند. بیش از پنجاه درصد ورزشکاران زن حرفه‌ایی در رشته های رقص باله، دوچرخه سواری، دو و قایق سواری دچار آمنوره هستند.

 
ورزش های هوازی شدید می توانند محور هیپوتالاموس- هیپوفیز-گنادها را تحت تاثیر قرار دهند و سبب کاهش ترشح استروژن و پروژسترون از تخمدان ها شوند. کاهش استروژن خون با وجود فعالیت ورزشی سبب کاهش توده و تراکم استخوانی می شود. در حال حاضر محل هایی از سیستم اسکلتی که استخوان اسفنجی دارد(مانند ستون فقرات، قسمت بالایی استخوان ران و قسمت پایینی استخوان های ساعد) بیشتر دچار پوکی می شوند.
 
اگر مدت آمنوره کم باشد(تا شش ماه) پوکی استخوان قابل برگشت است اما اگر حدود 2 تا 3 سال یا بیشتر طول بکشد ممکن است پوکی غیر قابل برگشت ایجاد شود. در کسانی که آمنوره طولانی مدت دارند خطر شکستگی ناشی از پوکی وجود دارد به طوری که گزارشاتی از شکستگی ناشی از پوکی در ورزشکاران جوان نیز وجود دارد. ضمنا آمنوره سبب افزایش احتمال شکستگی های استرس نیز می شود.
 
منبع: سیناپرس
لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی