یکشنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹
November 29, 2020
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


ابداع یک سیستم جدید گوشی‌های هوشمند برای کشف جلبک‌های مضر آب

۱۶ آبان ۱۳۹۸       ۱۱:۵۳       8009/126826     
برخی جلبک‌های فعال در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها مواد مسمومی را از خود متصاعد کرده و آب‌ها را آلوده می کند که شناسایی این نوع آلودگی‌ها با یک ابزار مبتنی بر گوشی‌های هوشمند ممکن شده است.

 پارس فارس - یک سیستم جدید مبتنی بر استفاده از گوشی های هوشمند به محققان امکان می دهد تا در عرض چند دقیقه آلودگی های جلبکی یک نمونه آب را شناسایی کرده و آن را به درستی تشخیص دهند.

به طور معمول انجام این کار مستلزم انتقال نمونه آب مشکوک به آزمایشگاه و آزمایش آن است و این کار هم وقت گیر و هم زمان بر است و افراد محلی تلاش می کنند با جوشاندن آب آلودگی های جلبکی را از بین ببرند.

اما محققان دانشگاه ملی سنگاپور سیستمی جدید و سه بخشی را برای بررسی سریع این موضوع ابداع کرده اند، این سیستم دارای یک پلاتفورم چاپ سه بعدی حاوی اجزای الکترونیکی، گوشی هوشمند قرار گیرنده بر روی این پلتفرم و یک تراشه میکروسیال قابل استفاده مجدد است.

این تراشه دارای یک پوشش پلیمری خاص موسوم به تیتانیوم اکسید فتالوسیانین است که یک جریان الکترونیکی را در صورت قرارگرفتن در معرض نور ایجاد می کند.

این مجموعه بر روی صفحه گوشی هوشمند قرار می گیرد و پس از آن قطرات آب به آن اضافه می شود. سپس گوشی الگوی نوری خاصی را به سمت تراشه می تاباند که منجر به تغییر ولتاژ در سطح آن می شود و دانشمندان با مشاهده و تحلیل سریع تغییر ولتاژ مذکور و نیز کمک گرفتن از یک منبع نور ال ای دی و فیلترهای خاص سبز می توانند در مورد آلودگی یا عدم آلودگی آب جلبکی اظهار نظر کنند.

کل این فرایند 15 دقیقه به طول می انجامد و کل هزینه ساخت ابزار مورد نیاز بدین منظور بدون درنظر گرفتن گوشی هوشمند مورد استفاده 220 دلار است، دقت این روش فعلا 90 درصد است که محققان درصدد افزایش آن هستند.

 

منبع: فارس

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top
زد وان فیلم دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم فروش گلاب دانلود آهنگ جدید رپ فارسی