یکشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
April 21, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


خواص فوق العاده کندر در طب اسلامی/افزایش ضریب هوشی

۲۵ فروردین ۱۳۹۸       ۱۰:۵۸       8009/114900     
طبق روایات پزشکی اسلامی کندر گیاهی مفید و ارزشمند است و خواص متنوعی دارد. 

 پارس فارس - در برخی روایات آمده است که کندر برگزیده انبیاء است و حضرت مریم علیه السلام از آن کمک می‌جست و هیچ دودی از دود آن زودتر به آسمان بالا نمی‌رود و دودش شیطان را می‌راند و مرض را دفع می‌کند، بنابراین از آن محروم نمانید.

امام رضا علیه‌السلام درخصوص این گیاه می‌فرماید: “هیچ پیغمبری مبعوث نشد مگر به حرام بودن خمر سخن گفت و این که خدا هر چه می‌خواهد می‌کند و این که در میراثش کندر وجود داشت”.

امام رضا علیه‌السلام نیز به این گیاه توجه داشته و از آن بهره می‌بردند. در روایتی معمر بن خلاد می‌گوید: “حضرت رضا علیه‌السلام هنگامی که در خراسان بودند، وقتی نماز صبح را ادا می‌کردند، در سجاده خود می‌نشستند تا آنگاه که آفتاب طلوع می‌کرد، بعد برای آن حضرت یک کیسه سر بسته که در آن تعدادی مسواک قرار داشت می آوردند و مسواک می‌نمودند. بعد از این کار کندر می‌آوردند و آن را مصرف می‌فرمودند”.

 

فواید کندر در گوارش

کندر ویژگی‌های دیگری هم دارد، از جمله آنکه برای دستگاه گوارش و معده مفید می باشد و به هضم غذا کمک خواهد کرد. دراین‌باره امام رضا (ع) می‌فرماید: “زیاد کندر بخورید و آن را در دهان نگه دارید و خوب بجوید. جویدن آن برای من، دوست‌داشتنی‌تر است. کندر بلغم را از معده می‌شوید و معده را پاک‌سازی می‌کند و عقل را قوی می‌گرداند و غذا را گوارا می‌سازد.”

 

افزایش ضریب هوشی کودکان در دوران بارداری با کندر

کارشناسان طب سنتی معتقدند  که مصرف کندر توسط مادران باردار موجب افزایش هوش و ضریب هوشی جنین و کودک آینده آن‌ها می‌شود. حقیقت آن است که روایات اسلامی این نکته را تایید می کند، اما طبق تحقیقات پزشکی مادران باردار باید مراقب باشند که مصرف کندر بیش از ۳ ماه موجب بیش‌فعالی کودک آن‌ها می شود. از این رو برای افزایش میزان هوش و تقویت حافظه نوزاد خوردن یک ماه کندر کافی می باشد و این یک ماه بهتر است بعد از ۴ ماهگی جنین انجام شود. در همین خصوص،امام رضا علیه‌السلام می‌فرمایند: “به زنان حامله کندر بخورانید که اگر بچه‌ی شکمش پسر باشد با قلبی پاک، دانا و شجاع متولد شود و اگر دختر باشد، خوش‌اخلاق و زیبا می‌شود و نزد شوهرش نیز سعادتمند و خوشبخت می‌گردد”.

امام علی (علیه‌السلام) نیز درباره‌ی خواص کندر فرموده‌اند: “جویدن کُندر دندان‌ها را محکم و بلغم را دفع می‌کند و بوی بد دهان را از برطرف می کند”.
 

تقویت و افزایش حافظه با کندر

یکی از خواصی که برای کندر نقل شده تقویت حافظه و افزایش توان یادگیری می باشد. دراین خصوص حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند:” سه چیز حافظه را زیاد می‌کند و بلغم را از بین می‌برد، قرائت قرآن، عسل و کندر”.

 

در همین زمینه در کتاب فقهی منسوب به امام رضا علیه‌السلام به نقل از امام کاظم علیه‌السلام چنین آمده است: “در عسل، درمان هر دردی است، هر کس ناشتا یک انگشت از آن را بلیسد، این عسل بلغم را پایان می‌دهد، صفرا را فرومی‌نشاند، تلخه‌ی سیاه (زرداب) را مانع می‌شود، ذهن را صفا می‌بخشد و اگر که همراه با کندر خورده شود، حافظه را نکو می‌سازد”.

 

پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله نیز می‌فرمایند: “کندر بخورید؛ زیرا همان‌طور که انگشت، عرق را از پیشانی پاک می‌کند، کندر هم سوزش قلب را می‌برد و کمر را محکم و عقل را زیاد می‌کند و ذهن را ذکاوت و چشم را جلا می‌بخشد و فراموشی را از میان می‌برد”.

 

امام علی (علیه‌السلام) نیز فرمودند: “جویدن کُندر دندان‌ها را محکم و بلغم را دفع می‌کند و بوی بَد دهان را از بین می‌برد”.

 

کندر در طب سنتی:

کندر در اندازه و رنگ‌های مختلف در بازار موجود است و گفته می‌شود کندر سفید بهتر از دیگر انواع آن است.

کندر دارای طبیعتی گرم و خشک است و موجب تقویت حافظه می‌شود. تحقیقات روی کندر نشان داده است که مصرف این گیاه دارویی در دوران بارداری نیز در تقویت حافظه و سرعت و قدرت یادگیری نوزادان، تأثیرگذار است اما هنوز مطالعات کافی درباره اندازه و زمان دقیق استفاده از این گیاه دارویی در دوران بارداری انجام نشده است.

خوردن کندر به همراه عسل و مویز – هنگام ناشتا، حافظه انسان را تقویت می‌کند.

کندر یک گیاه دارویی معطر است که دود آن می‌تواند مانع از خونریزی بینی شود. کندرهایی که هنگام سوختن، دود کمتر و اشتعال بیشتری ایجاد می‌کند، کمتر ناخالصی دارد.

 

منبع: http://eslamdaro.com

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop