دوشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
February 18, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


محمودزاده: وزارت جهاد کشاورزی با ارز دولتی به جای واردات گوشت جنس دیگری وارد کرد

۲۳ بهمن ۱۳۹۷       ۰۸:۵۸       8009/110759     
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی ارز دولتی گرفته که گوشت و نهاده‌های دامی وارد کند اما جنس دیگری وارد کرد و حتی در تنظیم بازار نیز مشکلاتی داشت.

 پارس فارس - جلال محمودزاده اظهار کرد: هم‌اکنون در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص صادرات و واردات محصولات کشاورزی انجام می‌شود و خوشبختانه رای مثبت نمایندگان مجلس را به دنبال داشت و با اکثریت آرا تصویب شد.

وی تصریح کرد: هم‌اینک مردم در تهیه گوشت دچار مشکل هستند و متاسفانه در واردات گوشت و تنظیم بازار و نیز در واردات محصولات کشاورزی با ارز دولتی انحصارهایی وجود دارد که سبب می‌شود شاهد افزایش شدید قیمت گوشت و سایر مواد مصرفی مردم باشیم.

وزارت جهاد کشاورزی با ارز دولتی به جای واردات گوشت جنس دیگری وارد کرد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه ضعیف عمل کرده است گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی ارز دولتی گرفته که گوشت و نهاده‌های دامی وارد کند اما جنس دیگری وارد کرده و یا اینکه ارز دولتی گرفته اما به اندازه ارزی که اخذ کرده، جنس وارد نکرد و حتی در توزیع و تنظیم بازار نیز مشکلاتی برای کشور ایجاد کرد که سبب شود قیمت گوشت در برخی شهرها حتی به 110 هزار تومان نیز برسد و در این صورت بسیاری از مردم توانایی تهیه گوشت را نداشته و تحت فشار شدید اقتصادی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: این موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تحقیق و تفحص شده و با آرای بالا به تصویب رسید تا هیئت رئیسه‌ای برای تحقیق و تفحص معرفی شود که سراغ پرونده‌هایی که احیانا در آنجا تخلفاتی صورت گرفته بروند.

مدیریت وزارت جهاد کشاورزی در بحث تنظیم و تولید گوشت نامناسب بود

محمودزاده با بیان اینکه مدیریت وزارت جهاد کشاورزی در بحث تنظیم و تولید گوشت در کشور نامناسب بود گفت: در چند سال گذشته با بیماری‌هایی دامی که به وجود آمد بسیاری از منابع دامی در اثر تب‌برفکی در 25 استان کشور تلف شدند و از آن سو نیز وزارت جهاد کشاورزی باید این منابع را جبران کرده و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار دامداران قرار می‌داد تا دام تلف شده را جایگزین می‌کردند که این کار را انجام نداد.

وی اظهار کرد: از آن سو نیز با تغییرات قیمت ارز مقداری از دام کشور قاچاق از کشور خارج شد و نیز خود وزارت کشاورزی با سیاست غلطی که داشت به جای واردات گوشت اجازه داد شرکت‌های وارد کننده گوشت به همین اندازه دام زنده صادر کنند که همه این برنامه‌ریزی‌های غلط باعث شد تا از نظر میزان گوشت تولیدی در داخل کشور دچار کمبود شویم.

وزرات جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار به غلط سراغ واردات گوشت رفت

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از یک سو نیز وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار به سراغ واردات گوشت رفته و از کشورهای مختلف، دام زنده و گوشت وارد کرد اما باز هم در توزیع مشکل دارد چون یک مدت توزیع اینترنتی را اعلام و شکست خورد و تنها صورت‌مسئله را پاک کردند و زمانی هم در فروشگاه‌ها صف‌های طویلی شکل گرفت و این خود سبب شد که در تنظیم بازار و توزیع موفق نشدند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید گوشت را در سطح وسیعی توزیع کند تا مردم در صف نایستاد و نیازمندان به سرعت نیاز خود را برطرف کنند افزود: چون اگر تعداد فروشگاه‌ها اندک باشد در نهایت بازار سیاه ایجاد شده و دلال‌ها واسطه‌ها در این بین حضور یافته و قیمت را افزایش می‌دهند.

دولت انحصار را در توزیع گوشت بردارد

محمودزاده تصریح کرد: بنابراین دولت باید انحصار را در توزیع برداشته و تنها شرکت‌های مخصوصی عهده‌دار آن نباشند و این کار سبب می‌شود که مردم در هر فروشگاهی که زمینه توزیع گوشت وجود دارد حضور یافته و بتوانند گوشت تهیه کنند و همچنین در روستاها می توانند از امکانات اداره تعاون روستایی که هم دارای انبارها و امکانات بیشتری است برای توزیع گوشت در روستاها استفاده کنند که جمعیت 30 درصد روستاها از گوشت یارانه ای برخوردار شوند که این تب و تاب بازار کاهش و واسطه ها از این مسیر خارج شوند تا مصرف کننده واقعی بتواند به گوشت دسترسی پیدا کند و با قیمت مناسب نیز بتواند خریداری کند.

 

منبع: فارس

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاهاشتراک گذاریTop