چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
August 21, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


این دارو ها باعث بروز اسهال می شوند

۱۹ دی ۱۳۹۷       ۰۹:۵۲       8009/108780     
ابتلا به اسهال دلایل متعددی می تواند داشته باشد که شایع ترین آنها ویروس هایی هستند که روده ها را آلوده می کنند. شل و آبکی شدن مدفوع می تواند از عوارض جانبی مصرف برخی داروها هم باشد.

 پارس فارس - ابتلا به اسهال یک یا دو بار در سال برای بسیاری از مردم اتفاق می افتد. مدفوع شل و آبکی و انقباضات شکمی از علایم آزاردهنده اسهال است. معمولا پس از دو تا سه روز و با درمان های خانگی اسهال رو به بهبود می رود.

 ابتلا به اسهال دلایل متعددی می تواند داشته باشد که شایع ترین آنها ویروس هایی هستند که روده ها را آلوده می کنند. شل و آبکی شدن مدفوع می تواند از عوارض جانبی مصرف برخی داروها هم باشد. معروف ترین دارویی که بسیاری از ما تجربه اسهال شدن پس از مصرف آن را داشته ایم آنتی بیوتیک ها هستند.

در ادامه داروهایی را که باعث اسهال می شوند معرفی کرده ایم. اگر با مصرف این داروها دچار اسهال شدید بطوریکه علایم آن شما را آزار می دهد، به پزشکتان مراجعه کنید. او می تواند برای ادامه درمان شما تصمیم جدیدی بگیرد.
 
آنتی بیوتیک ها
پزشکان واقعا نمی دانند چرا آنتی بیوتیک ها باعث اسهال می شوند. به نظر می رسد آنتی بیوتیک ها باکتری های هضم کننده مواد غذایی را از بین می برند. تقریبا بیشتر آنتی بیوتیک ها منجر به بروز اسهال می شوند. اگر شما هم با خوردن آنتی بیوتیک دچار اسهال می شوید، با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند داروی شما را تغییر دهد.

آنتی اسیدها و مهار کننده های پمپ پروتون - PPI
داروهای بدون نسخه که برای سوزش سر دل مصرف می شوند هم سبب بروز اسهال می شوند. شاید این امر به دلیل محتوای منیزیم یا کلسیم این داروها باشد.
اگر مبتلا به بیماری ریفلاکس معده – GERD- یا زخم گوارشی باشید، معمولا از مهار کننده های پمپ پروتون -PPI- استفاده می کنید. بروز اسهال در مصرف کنندگان این داروها همیشگی نیست، اما بعضی از بیمارانی که از PPI استفاده می کنند دچار اسهال می شوند. برخی از آنها مبتلا به نوعی عفونت باکتریایی شدید به نام کلستریدیوم دیفیسل می شوند.

PPI ها به شکل بدون نسخه و نسخه ای در دسترس هستند. این داروها عبارتند از:
    دکسلانسوپرازول
    اسموپرازول
     لانزوپرازول
    امپرازول
    پنتوپرازول
    رابپرازول
 
داروهای ضد افسردگی
اسهال گاهی جزو عوارض جانبی داروهایی است که برای درمان افسردگی و اختلالات خلقی تجویز می شوند.

گروهی از مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین -SSRI ها- از جمله مقصرین همیشگی این عارضه هستند. از جمله شایع ترین دارو های نسخه ای ضد افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    سیتالوپرام
    اس سیتالوپرام
    فلوکستین
    پاروکستین
    سرترالین
    ویلازودون

بعضی از داروهای ضد افسردگی آتیپیک هستند، چون عملکرد آنها متفاوت از سایر کلاس های داروهای اختلال خلقی است. برخی از آنها باعث اسهال می شوند که عبارتند از:
    بوپروپیون
    نفازودون
    ترازودون، که برای درمان بی خوابی استفاده می شود
    ورتیوکستین
    لیتیوم، از دیگر داروهای مورد استفاده برای درمان اختلالات خلقی است که باعث اسهال هم می شود.

شیمی درمانی
اسهال در میان کسانی که تحت درمان های سرطان هستند امری شایع است. داروهای شیمی درمانی روی توانایی بدن بر هضم غذا اثر می گذارد. این داروها عملکرد روده کوچک را مختل می کنند و باعث اسهال می شوند.

سایر داروها
 محققان بیش از 700 دارو را با اسهال مرتبط دانسته اند. از جمله داروهایی که در بالا ذکر نشده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    داروهای ضد التهابی غیر استروییدی - NSAID ها- که برای از بین بردن تورم و درد استفاده می شوند
    متفورمین، یک داروی نسخه ای که برای دیابت نوع 2 به کار می رود
    کلشی سین ، داروی تجویزی برای مبتلایان به نقرس
    مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین –ACE، گروهی از داروها که برای فشار خون بالا تجویز می شوند
    بیس فسفونات، که برای پوکی استخوان تجویز می شود.

 

 

منبع: بهپو

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top