یکشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
June 16, 2019
  جستجو

سرويس اشتراک ويديو ‎آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازديد هايتان را به پول تبديل كنيد ؟

همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید !


عملیاتی شدن طرح پایش وتکمیل مطالعات خاک شناسی در کشور

۱۲ آذر ۱۳۹۷       ۱۱:۲۳       8009/104909     
معاون توسعه منابع انسانی موسسه تحقیقات آب و خاک کشور گفت: با اجرای طرح پایش و تکمیل مطالعات خاک شناسی و به روز کردن اطلاعات از فرسایش و تخریب خاک در کشور جلوگیری می کنیم.  

 پارس فارس - سومین همایش روز جهانی خاک روز دوشنبه با حضور گرجی رئیس انجمن علوم خاک ایران، ایت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، پیروان عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و ابخیزداری کشور، مهرزاد محصص مستشاری معاون توسعه منابع انسانی موسسه تحقیقات آب و خاک کشور و جمعی از بهره برداران و کارشناسان در سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد.

مهرزاد مستشاری معاون توسعه منابع انسانی موسسه تحقیقات آب و خاک کشور در این همایش گفت: موسسه تحقیقات آب و خاک کشور جایگاه ویژه دارد و با راه اندازی ۳۰ بخش تحقیقاتی در استانهای کشور برای حفاظت از خاک با روشهای علمی اقدام شده است.

وی افزود: موسسه تحقیقات آب و خاک کشور برنامه مدونی تهیه کرده که توسط مدیریت تحقیقاتی در کشور در حال اجراست.

محصص مستشاری بیان کرد: قانون و لایحه خاک در کشور مصوب شده و باید اجرایی شود زیرا موضوع خاک از آب هم مهمتر است زیرا برای تهیه خاک راهی نداریم و فرسایش خاک در بلند مدت خطر بزرگتری از کمبود آب در کشور محسوب می شود.

وی بیان کرد: ظرفیتهای علمی و قانونی حفاظت از خاک ۲۶ ماده است و تمام بخش های آلودگی خاک شامل سموم دفع افات نبایت، فاضلاب و تغییر کاربری اراضی را که از تهدیدات این حوزه است را در بر می گیرد.

وی افزود: طرح پایش خاک باید عملیاتی شود و پیوسته خصوصیات بیولوژیکی خاک مورد پایش قرار گیرد و ما نیز روش های بهره برداری پایدار از خاک را باید جدی بگیریم تا تهدید این حوزه کاهش یابد.

معاون توسعه منابع انسانی موسسه تحقیقات آب و خاک کشور یادآورشد: در قانون خاک در خصوص کود و سموم دفع افات نباتی ملاحظات لازم صورت گرفته و به مطالعات خاک شناسی توجه شده و تصمیم داریم مطالعات خاک شناسی استانها را تکمیل کنیم تا کارها به نتیجه برسد.

محصص گفت: در قزوین آلاینده های خاک را در شهرک های صنعتی تهیه کرده ایم که برای کارهای علمی و تحقیقیاتی ارائه خواهد شد تا مورد استفاده در برنامه ریزی ها قرار گیرد.

وی بیان کرد: پایداری اراضی مهم است زیرا کشور ما یکی از پر خطرترین اراضی در کاهش مواد کربن الی خاک است که باید برای ارتقای کیفی خاک اقدام شود.

محصص اظهارداشت:طراحی نحوه استفاده از اراضی متناسب با ظرفیت های زیست بومهای موجود کشور و زمینه سازی برای اتخاذ سیاست های متمرکز و مدون در قانون جامع خاک دیده شده که امیدواریم بتوانید نیازهای ان بخش را تامین کند.

وی اضافه کرد: ایجاد بستر مناسب برای تعیبن ارزش اقتصادی و قیمت گذاری برای خاک از رسالتهای موسسه تحقیقات آب و خاک کشور ات و باید نقشه برداری از خاک های کشورهم در  ۵ سال آینده انجام شده و مطالعات خاک شناسی در کشور به روز شود.

مستشاری گفت: در استان قزوین در ۳۰ هزار هکتار از اراضی مطالعات خاک شناسی به روز شده و لازم است تناسب خاک شناسی و اراضی رعایت شود و برای تهیه بانک اطلاعاتی هم اقدام لازم صورت گرد.

 

منبع:مهر

لینک کوتاه :

دیدگاه کاربران

تا الان دیدگاهی در رابطه با این مطلب ثبت نشده !

درج دیدگاه

Top